У п’ятницю, 13 жовтня, міністр закордонних справ України Павло Клімкін у ході обговорення закону про освіту з румунськими політиками повідомив, що Румунія готова до відкритого діалогу. Про це він написав у Twitter.
"В Румунії все зовсім по-іншому ніж в Угорщині. Є готовність до відкритого діалогу. Але треба предметно працювати з місцевою громадою", – написав він.
В Румунії все зовсім по-іншому ніж в Угорщині. Є готовність до відкритого діалогу. Але треба предметно працювати з місцевою громадою.
— Pavlo Klimkin (@PavloKlimkin) 13 октября 2017 г.
У прес-службі МЗС повідомляють, що у ході візиту Клімкін проведе переговори з Міністром закордонних справ Теодором Мелешкану, Міністром з питань румунів звідусіль Андреею Пестирнак, а також зустрінеться з делегацією Парламенту Румунії з питань ініціювання діалогу з українськими інституціями для забезпечення захисту прав громадян, які належать до румунської меншини в Україні, а також з керівництвом та представниками Союзу українців Румунії.
Як повідомлялося, 28 вересня в Україні набув чинності закон "Про освіту", який, серед іншого, запроваджує в Україні 12-річну повну загальну середню освіту. Законом передбачено, що представникам національних меншин України гарантується право на навчання в комунальних закладах для отримання освіти поряд із державною мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою.
Міністри закордонних справ Болгарії, Греції, Румунії та Угорщини заявили, що занепокоєні прийняттям в Україні нового закону про освіту й мають намір звернутися до Ради Європи і ОБСЄ.
Згодом Угорщина вирішила блокувати будь-яке подальше зближення України та ЄС через підписання президентом України Петром Порошенком закону "Про освіту", а також попередила Україну про можливі санкції в разі невідкликання закону про освіту.
12 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила рішення з рекомендаціями Україні за підсумками термінових дебатів щодо мовної статті українського закону "Про освіту". Відповідне рішення Асамблеї доволі жорстко засуджує те, що Верховна Рада ухвалила закон про освіту, змінивши "мовну статтю" без консультацій з представниками національних меншин.