Рух опору на місцях. Як укомплектовують територіальну оборону і що пропонують для подальшого зміцнення національного спротиву

14 Лютого 2022, 16:35

11 лютого відбулось засідання президії Конгресу місцевих та регіональних влад у Харкові. На ньому обговорювали безпекові питання, зокрема й організацію та комплектування територіальної оборони та національного спротиву.

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний розповів членам президії про систему управління територіальною обороною.

"На сьогодні у ЗСУ сформовано у складі 4 регіональних управлінь, бригад та батальйонів. Це 29 бригад та 150 батальйонів, не кажучи вже про добровольчі формування територіальних громад", – сказав Залужний.

(Ілюстрація: ArmyInform)

За словами генерала, сьогодні батальйони територіальної оборони в 13 прикордонних областях укомплектовані на близько 70%. До кінця березня цей показник мав би піднятись до 90% та досягти цифри у 70% резервістів, які проходитимуть службу в батальйонах тероборони.

Читайте також: Федір Веніславський: “Ми фактично дали зелене світло на створення в наступному році повноцінної системи територіальної оборони”

Якщо у названі строки виконають усі необхідні умови, то в березні можуть розпочатись масові вишколи з резервістами та військовозобов’язаними Сил територіальної оборони із залученням громадян (за словами Залужного, йдеться про півтора-два мільйони достатньо мотивованих громадян).

Втім, на засіданні Конгресу Валерій Залужний також заявив, що із 160 майнових комплексів лише у 88 розміщені військові частини тероборони, повідомляє "Укрінформ".

За словами Залужного, в кожному батальйоні тероборони мають бути приміщення для зберігання зброї на весь особовий склад, однак наразі серед 88 частин тероборони поки у 25 триває обладнання таких кімнат.

Також головнокомандувач сказав, що наразі в кількох областях взагалі немає майнових комплексів, де б мали тримати зброю. "Є проблеми частково у Донецький, Одеській, Львівській, Рівненській, Київській областях, а також у місті Київ", – цитує Залужного "Украінформ".

На це президент відреагував обіцянкою кадрових змін, якщо голови ОДА цих областей не вирішать проблему. За словами Зеленського, у очільників обласних адміністрацій є для цього два тижні.

Нещодавно також відбулось засідання Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки, на якому розглянули кілька законопроєктів, зокрема про надання можливості територіальній обороні виконувати завдання в районах ведення бойових дій (№ 6521). Комітет рекомендував розглянути та прийняти його на цій сесії ВР зі скороченим наполовину строком подання поправок. 

Це важливо тому, що в разі необхідності командування зможе підсилити ЗСУ підрозділами територіальної оборони, сказав секретар Комітету Роман Костенко: "Зміни важливі, адже вони дають не лише уточнити закон, а й посилити нашу обороноздатність".

Також Комітет рекомендував до розгляду законопроєкт про внесення змін до деяких законів України щодо управління майном для потреб ЗСУ (№ 5801). Один з його ініціаторів, нардеп Микола Кучер, зазначив, що проєкт дозволяє використовувати підрозділам ЗСУ майно закритих навчальних закладів.

За його словами, раніше не існувало механізму передачі майна, через що непрацюючі будівлі шкіл чи університетів пустували і як приклад навів Брацлавський агроекономічний коледж Вінницького національного аграрного університету.

"Тут давно не проводять навчання, а територія та приміщення пустують…У ВНАУ не бачать перспективи повернення сюди студентів, бо кількість абітурієнтів в цілому по Україні постійно зменшується", – пише Кучер і додає, що саме ВНАУ прагне передати свою нерухомість через зайві витрати з бюджету на нерацюючу будівлю.

Крім того, на засіданні Комітет розглянув проєкт про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо надання ССО ЗСУ розвідувальних та контррозвідувальних повноважень (№ 6486). Наразі на сайті Верховної Ради законопроєкт перебуває на етапі опрацювання в Комітеті.

Читайте також: Денис Поданчук: «Основа Руху опору – це вмотивовані та навчені громадяни, які прагнуть найскоріше визволити країну від агресора»

Проєкт дозволить надати повноваження ССО здійснювати спеціальну розвідку для власних спецоперацій, бойових і спеціальних дій та під час організації руху опору. Наразі це може виконувати Служба зовнішньої розвідки, ГУР, розвідувальний орган Держприкордонслужби та СБУ. Для ССО з'явиться можливість здійснювати розвідку та контррозвідку на тимчасово окупованих територіях.

Також днями прибула й міжнародна підтримка для територіальної оборони України – 9 лютого з Великої Британії прибув літак із військовий вантаж із майном для тероборони, яке віправлять першочергово до прикордонних підрозділів.