РПЦ бойкотуватиме ЗМІ за “наклепницькі нападки”

7 Лютого 2011, 14:34

Відповідний документ під назвою “Ставлення РПЦ до навмисного публічного богохульства і наклепі на адресу церкви” був прийнятий на архієрейському соборі, який завершився в кінці минулого тижня в Москві.

Він регламентує реакцію на “наклепницькі нападки” в першу чергу в засобах масової інформації – аж до припинення контактів зі ЗМІ, що “провинилися”.

“Мета документа – захистити церкву від наклепів. Це не залякування ЗМІ, а застереження, – пояснив керівник прес-служби патріарха Московського і всієї Русі протоієрей Володимир Вигилянський.

За його словами, “останнім часом посилилися агресивні нападки на церкву, і церква вирішила висловити свою позицію у цій справі”.

“Документ спрямований не тільки у зовнішній світ, але і у внутрішньоцерковне середу, – уточнив отець Володимир .- Самі священнослужителі дозволяють собі в інтернеті висловлювати думки, далекі від пристойності”.

Перш за все документ дає визначення богохульства: “образлива та нешаноблива дія, слово чи намір щодо Бога чи святині …”. На думку архієреїв, до цього “нерідко призводить низький рівень релігійної культури, відсутність знань про релігійне життя, недолік духовного досвіду”.

Архієреї звертають увагу на те, що необхідно “відрізняти від наклепів критику негативних явищ в житті земної церкви, які вимагають їх виправлення і подолання з точки зору християнського вчення”. Щоправда, як це робити, в документі не сказано.

Протистояти нападкам церква планує різними способами. Якщо у наклепі викритий православний, церква призве його до покаяння. Крайнім заходом впливу на богохульників буде відлучення від церковного спілкування.

Що ж до ЗМІ, церква може здійснити спробу переговорів з керівництвом органу “з метою з’ясування позиції”, зажадає спростувати “відомості, що не відповідають дійсності і ганьблять честь і гідність церкви та її представників”. Якщо не вдасться досягти примирення, буде припинено співпрацю з виданням і рекомендовано членам церкви не користуватися даними ЗМІ.

Також представники церкви можуть зажадати порушити кримінальну справу за фактом розпалювання релігійної ворожнечі. Окремо обумовлюється, що РПЦ готова підтримати віруючих, які вирішили бойкотувати або пікетувати видання.