Едвард Лукас старший віцепрезидент Центру аналізу європейської політики (CEPA, Варшава й Вашингтон)

Розвідування обстановки

22 Квітня 2021, 09:38

Згідно з чеськими високопосадовцями і тижневиком Respekt, двоє росіян, яких звинувачують у замаху в Великій Британії 2018 року та отруєнні болгарського торговця зброєю 2015 року, розшукуються у зв’язку з актом державного тероризму проти Чехії.

Не завадить трохи ясності. Інцидент у жовтні 2014 року на складі боєприпасів Врбетіце дуже швидко забувся. Внаслідок сильного вибуху 50 тонн боєприпасів загинуло двоє робітників. Ще один великий вибух стався у грудні. Склад державний, але, за характерними для посткомуністичної Чехії тіньовими схемами, керований приватно. Безпекою нехтували. Витрати на ліквідацію наслідків були величезними, а от мешканці найближчих районів компенсації отримали скромні.

 

Читайте також: Євген Перебийніс: «Утримувати увагу до російської агресії в Україні важко. В Чехії це нам вдається. І досвід чехів із окупацією 1968-го є одним із наших аргументів»

Розслідування велося мляво й не було доведене до кінця. Воно мало на меті простежити зв’язок із російською діяльністю в Чехії. Сумнозвісні зв’язки чеського бізнесу, фінансового й енергетичного сектору з росіянами (нерідко між людьми зі спільним корінням комуністичної доби або пов’язаними родинно) є дуже тісними. Знищена вибухом зброя мала би прямувати до України, що насилу оборонялася проти російського вторгнення. (Саботаж був здійснений неправильно, як стверджує чеська поліція: запланована для поставки зброя мала вибухнути пізніше).

У незасекречених щорічних доповідях чеська контррозвідка BIS регулярно наголошує на загрозі російського шпигунства. Вона також попереджала про участь «Росатому» в тендері на контракт обсягом 6 млрд євро ($7,27 млрд на розширення АЕС «Дуковани». Проте бракує політичної волі для реагування на перестороги мисливців на шпигунів.

Нині велике питання в тому, скільки ще європейських країн так само, як і Чехія, серйозно зведуть рахунки з путінським режимом, виженуть шпигунів і скасують контракти. Без участі Франції та Німеччини мало що зміниться. А поки Європа вагається, українці гинуть

Щось станеться, тільки коли втрутяться союзні сили (насамперед американські або британські). Схоже, цього разу так і вийшло. Хтось підказав чеській владі, що двоє російських шпигунів, відомих участю в замаху з застосуванням нервово-паралітичної речовини в Солсбері, відвідували склад боєприпасів за кілька днів до вибуху. Вони в’їхали в країну під фальшивими іменами й отримали доступ до складу за допомогою прикриття (нібито працюють на таджицьку Національну гвардію). Насправді ж вони служать у військовій частині 29155 — спеціалізуються на вбивствах і саботажі в службі військової розвідки Росії, більш відомої як ГРУ (нинішня назва ГУ ГШ ЗС РФ. — Ред). Болгарська влада хоче допитати їх на тему замаху на торговця зброєю Еміліана Ґебрева, який «за збігом обставин» продавав чеське озброєння Україні.

Висилати дипломатів — це добре, проте це допоможе позбутися лиш дрібки персоналу гігантського посольства Росії в Празі та консульства в Карлових Варах. Обидва, до речі, суттєво залучені в шпигунську діяльність проти Німеччини.

Росія, без сумніву, не залишиться в боргу. Вона також може заявити, що двоє чоловіків, справжні імена яких — Алєксандр Мішкін і Анатолій Чепіга, просто хотіли побувати в музеї взуття у сусідньому місті Злін, де розвинена легка промисловість. Така заява буде не правдоподібнішою, аніж їхні запевнення, що в британське місто соборів Солсбері їх привела цікавість до церковної архітектури, а не отруєння Сергія Скрипаля (відставного російського шпигуна британської розвідки) та його дочки Юлії, які мало не загинули.

 

Читайте також: Ондржей Коларж: «Єврокомісія та Європарламент мають чітко заявити, що будь-яке втручання в суверенітет ЄС неприпустиме»

Збиває з пантелику обраний час. Чому знадобилося стільки часу, щоб простежити зв’язок? Служба розвідки відкритих джерел Bellingcat встановила особи сумнозвісної парочки — та й багатьох їхніх колег — майже рік тому. Найбільш імовірне пояснення — адміністрація Байдена спонукала чехів до дій у межах спроб посилити міжнародний тиск на Кремль.

Нині велике питання полягає в тому, скільки ще європейських країн так само, як і Чехія, серйозно зведуть рахунки з путінським режимом, виженуть шпигунів і скасують контракти. Без участі Франції та Німеччини мало що зміниться. А поки Європа вагається, українці гинуть. 

 

——————-

Після оприлюднення інформації про причетність російських агентів ГРУ до вибухів на військових складах у Врбетіце чеська поліція продовжила наступ на кремлівську мережу. У ніч з 20 на 21 квітня, як повідомляють два чеські ресурси Respekt та Aktuálně.cz, сотні поліцейських у країні брали участь в операції проти чехів, які є членами парамілітарних об’єднань. Поки що затримано п’ятьох осіб. Поліція підозрює їх у тому, що вони планували поїздку в Україну, щоб воювати на боці бойовиків або сприяли в організації таких поїздок. Згідно з офіційними повідомленнями, нічна операція не пов’язана зі справою у Врбетіце. Проте чеські журналісти зазначають, що в минулі роки в Чехії кількох осіб притягли до відповідальності за участь у війні на Донбасі на боці бойовиків. Раніше вважали, що вони стали жертвами дезінформації та пропаганди, але зараз постає питання, чи у їх вербуванні відіграла роль російська шпигунська мережа в Чехії.