Починаючи з 2014 року Росія таємно профінансувала на щонайменше $300 млн іноземні партії у більш ніж двох десятках країн для того, щоб скерувати політичні події закордоном під потрібним Кремлю кутом. Про це повідомила розвідка США у новому огляді, який адміністрація Байдена замовила цього літа.
З цією ж метою Москва планувала витратити ще сотні мільйонів доларів в майбутньому у рамках кампанії з послаблення демократичних систем. Медіа пишуть із посиланням на анонімні джерела в адміністрації президента США, що йдеться зокрема про такі операції в Албанії, Чорногорії, на Мадагаскарі та в Еквадорі. Також згадується й одна країна Азії, яку наразі не називають. Там російський посол начебто передав мільйони доларів готівкою кандидату в президенти.
Оцінки обох розвідувальних служб США та двопартійного розслідування в Сенаті дійшли висновку, що Росія під керівництвом президента Володимира Путіна розпочала кампанію втручання в президентські вибори 2016 року, щоб допомогти тодішньому кандидату Дональду Трампу.
Йдеться також і про маніпулятивні способи спотворювати інформацію через підставні компанії, «аналітичні центри» та інші засоби для впливу на політичні події, зокрема й на користь ультраправих груп, які виконували прокремлівські сили у згаданих країнах.
В огляді йдеться, що США будуь використовувати офіційні зв’язки з державами, де помічено слід Москви, аби повідомляти їх про таємні російські операції з впливу на політичну ситуацію.
Читайте також: Cедрік Мас: «Всі свої війни, що тривали понад рік, Росія програла»
Інформацію про огляд від американської розвідки та деякі деталі скандалу днями повідомили високопоставлені чиновники США та офіційні особи під час спілкування з журналістами на умовах анонімності. Таким чином чиновники вирішили розсекретити деякі висновки перевірки, аби протистояти впливу Росії на політичні системи в країнах світу.
У документі з даними розвідки йдеться пропричетність до кампаній впливу або втручання Євгена Прігожина та Алєксандра Бабакова – близьких соратників Владіміра Путіна. У квітні Міністерство юстиції США висунуло Бабакову і двом іншим громадянам Росії звинувачення у змові з метою порушення санкцій США та змові з метою шахрайства з візами під час керування міжнародною мережею іноземного впливу та дезінформації для просування інтересів Росії, нагадують The New York Times.
За результатами розслідування визначили, що Росія платила партіям та центрам пропаганди готівкою, криптовалютою, переказами коштів і «щедрими подарунками». Для того, щоб приховати джерело фінансування, гроші переводять через багато установ. Кошти також таємно передаються через рахунки та ресурси російських посольств в різних країнах.
Читайте також: Юрій Усманов: «Ядерний тероризм, який Росія здійснює на ЗАЕС, сьогодні як ніколи потребує жорсткої реакції всього світу»
США заявляють, що за допомогою наявної інформації будуть протистояти російській політичній та інформаційній окупації. Так документ Держдепартаменту надіслали до більш ніж ста американських посольств у всьому світі, аби дипломати просували відповідні теми з іноземними офіційними особами. Дипломатам вже запропоновано кроки, які США та союзники можуть вжити у відповідь, включаючи санкції, заборону на поїздки або видворення підозрюваних російських шпигунів, причетних до російського фінансування.
Адміністрація Байдена вважає, що оприлюднення цієї інформації підвищить обізнаність в усьому світі про загрозу прихованого політичного фінансування Росією й спонукає інші країни звернутися до США з власною інформацією про операції Росії. Так може з’явитись координована міжнародна коаліція проти прихованого політичного впливу Росії. Також Росія та фінансовані нею сили ставляться «до відома» про знайдену інформацію й наміри її використати, сказав журналістам анонімний посадовець США.
Прессекретар Держдепу США Нед Прайс під час брифінгу вчора заявив, що дії Росії в інших країнах є нападом на їх суверенітет і право вільно обирати владу. Тепер Штати бачать своїм обов’язком поширення інформації для протидії Кремлю. На запитання, чи дали США чіткий сигнал Росії, що використання цієї мережі для втручання в американські проміжні вибори буде мати свою ціну для Москви, Прайс відповів, що повідомлення вже зробили і дуже чітке. Зокрема, коли повідомила про санкції через кібернапад на SolarWind. Наразі публічно про аналогічні мережі всередині США за результатами розслідування не повідомляється.