Розслідування CNN, висновки ТСК, інформація Бутусова: що наразі відомо про “справу вагнерівців”

Політика
27 Вересня 2021, 16:31

“Дані, які Василь Васильович погодився надати ТСК, взяті до уваги, вони запротокольовані і долучені до матеріалів ТСК”, – сказала голова ТСК, народна депутатка з фракції “Слуга народу” Мар’яна Безугла.

Наступного дня, 25 вересня, головний редактор видання "Цензор.НЕТ" Юрій Бутусов, посилаючись на джерела в комісії, опублікував нібито зміст свідчень Бурби. Зокрема, Бутусов повідомив, що на допиті Бурба повністю підтвердив під протокол всі обставини підготовки і провалу спецоперації, про які журналіст писав у своїх статтях щодо даного скандалу, і "навів багато нових деталей і фактів, які підтверджують зраду і витік інформації в КДБ Білорусі з Офісу президента України".

 

Читайте також: "Справа вагнерівців": хто та як розслідує зрив спецоперації

 

Бурба нібито розповів, що план спецоперації з захоплення російських терористів був підписаний міністром оборони Андрієм Тараном, і був детально узгоджений, а провал спецоперації стався після наради в кабінеті президента Зеленського. Наказ про перенесення спецоперації дав глава Офісу президента Андрій Єрмак, а Бурба попередив, що в результаті може статися провал, і треба діяти швидко, пише Бутусов. За його словами, після затримання терористів у Мінську і звернення Росії повернути їх до Москви Бурба звернувся до президента з проханням провести розслідування можливої ​​зради, проте замість розслідування Бурба був звільнений через два дні указом президента. Також Бурба нібито підтвердив на ТСК, що спецоперація проводилася спільно зі спецслужбами НАТО.

 

Своєю чергою, голова ТСК Мар'яна Безугла заявила, що поширена Бутусовим інформація щодо свідчень Бурби "не відповідає дійсності". "Були присутні члени ТСК і В.Бурба. Це єдині джерела інформації про те, що було вчора. Засідання "грифоване". Підпадає під Закон про держтаємницю. Це кримінальна відповідальність. Не думаю, що Василь Васильович буде давати фейковий варіант державної таємниці", – написала депутатка. І додала, що викликає Юрія Бутусова на заслуховування.

 

Зауважимо, 10 вересня ТСК оприлюднила результати власного розслідування щодо затримання членів ПВК "Вагнер" у липні 2020-го. Під час брифінгу Безугла розповіла, що у 2018 році українська розвідка почала активно збирати інформацію про "вагнерівців". На фейковому сайті Головне управління розвідки Міністерства оборони вело співбесіди для того, "щоб отримати інформацію про те, як діють ПВК і хто бере в них участь". Цей спеціальний захід був завершений 6 липня 2020 року.

За версією ТСК, у липні до ГУР МО звернулася СБУ, і виникла ідея щодо того, щоб спробувати витягти частину осіб, які, як припускали, брали участь у збройних конфліктах, у першу чергу на Донбасі. Відповідно до ініціативи СБУ, у липні був відкритий "спеціальний захід". Безугла зазначила, що ніхто із західних країн не брав участь у "спецзаході". За задумом ГУР і СБУ, по прибуттю в Стамбул "вагнерівці", що летіли з Москви, мали бути затримані, "враховуючи їхню участь в сирійській операції". Кооперації з Туреччиною також не було, свідчать результати розслідування ТСК. Але оскільки були коронавірусні обмеження, цей сценарій змінився на літак з Мінська в Стамбул. "Вагнерівців" нібито могли використати для дестабілізації Білорусі. Спецслужби РБ і РФ не перебували у співпраці.

 

За словами очільниці ТСК, через політичну ситуацію в Білорусі відбулась "контрвзаємодія спецслужб України, Білорусі і Росії". Безпосередньої кооперації спецслужб Білорусі і Росії не передбачалося, тому вийшов такий трикутник. Для РФ це (повернення "вагнерівців" з Мінська в РФ) було провокуванням України, щоб "дискредитувати наші спецслужби. Частково у них це вийшло". І Росія, і Білорусь знали про підготовку до затримання і збір інформації українською розвідкою ще на самому початку, зявила Мар'яна Безугла.

 

Читайте також: Скандальне зізнання президента. Реакції соцмереж на інтерв’ю Володимира Зеленського

 

"Щодо того, хто злив – це питання має кілька відповідей. Поінформованість ФСБ була уже на етапі документування цих осіб. Це вже у 2018-2019 роках… Вони (спецслужби України – ред.) мали це передбачити. Тому у нас питання, чому було прийняте таке рішення для проведення", – сказала парламентарка. За її словами, не зважаючи на те, що Порошенко проігнорував засідання, "ми зробили висновок, що він захід (операцію загалом – ред.) ініціювати не міг". Складу злочину щодо зриву, відміни заходу ТСК не бачить. "Щодо того, що про це (спеціальний захід щодо плану з затримання "вагнерівців" – ред.) стало відомо як білоруській спецслужбі, так і Російської Федерації, й в який час – звісно, ТСК звернеться до правоохороннних органів, щоб розслідування у цьому напрямі було активізоване і буде прицільно контролювати", – додала голова ТСК.

 

На декілька днів раніше, 7 вересня, американська телекомпанія CNN оприлюднила журналістське розслідування щодо "вагнерівської" спецоперації. Про деталі операції журналістам CNN, як повідомляє телекомпанія, анонімно розповіли троє колишніх високопосадовців української військової розвідки. За їхніми словами, українські агенти діяли від імені російської приватної компанії, яка пропонувала найманцям зарплату 5000 доларів США на місяць начебто за охорону венесуельських нафтових підприємств. На цю пропозицію відгукнулися сотні росіян, й українські спецслужби отримали можливість відібрати з них тих, кого підозрювали у вчиненні воєнних злочинів на Донбасі. 

Операція українських спецслужб, за даними джерел телеканалу, мала підтримку з боку США, зокрема фінансову та технічну, а також консультації ЦРУ. Втім, американський високопосадовець на умовах анонімності заявив CNN, що ці заяви є "помилковими". За його словами, спецслужбам США було відомо про операцію, але вони не брали в ній участі. За словами джерел CNN, українські спецлужби стали обдзвонювати найманців з проханням довести їхній "військовий досвід". Ті ж у відповідь почали надсилати документи, посвідчення та інші докази участі в бойових діях – навіть відео. Дехто з найманців навіть заявляв, що вони були свідками збиття рейсу MH17. Зрештою українські агенти запропонували "контракти" 28 росіянам, які начебто були причетні до злочинів на Донбасі, та ще п'ятьом, які не брали участі в цьому конфлікті, щоб відвернути підозри.

 

Найманцям оголосили, що вони полетять до Туреччини, де нібито буде пересадка на рейс до Каракаса. Насправді ж їх планували заарештувати в Україні. Через пандемію COVID-19 Росія закрила кордони, проте можливість вільного пересування між РФ та Білорусю зберігалася, тому найманців перевезли автобусом до Мінська, звідки нібито й було заплановано виліт. 

 

Читайте також: Кива, Шевченко, Гетманцев: які українські політики підтримують режим Лукашенки в Білорусі

 

Їх розмістили в санаторії під Мінськом, де вони начебто мали очікувати рейс. Проте втрутилися білоруські спецслужби і, за словами джерел, заарештували найманців 29 липня 2020 року за кілька годин до вильоту. Білоруська влада спочатку вважала, що вони прибули до країни з метою дестабілізації ситуації перед виборами, заявив CNN колишній радник правителя Білорусі Аляксандра Лукашенки. Проте згодом усіх найманців, за винятком одного, видали Росії, проігнорувавши прохання українського президента Володимира Зеленського про їхню екстрадицію до України. За словами джерел CNN, це був великий удар по українських спецслужбах, які працювали над операцію близько 18 місяців. Влада України, зазначила телекомпанія, відмовилися коментувати цю тему.

 

Водночас радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що версія CNN про спецоперацію із затримання російських бойовиків є перекладом англійською мовою старої російської дезінформації.