Розпоясалися

ut.net.ua
20 Березня 2009, 00:00

 

До заповітної мрії – об’єд­нання в одній родині боксерів-важковаговиків усіх чемпіонських поясів – Віталієві та Володимирові Кличкам залишився один крок. На перешкоді повній колекції спортивних аксесуарів – тільки Ніколай Валуєв. Точніше, його промоутери: над усе команді володаря чемпіонського титулу за версією Все­світньої боксерської асоціації (WBA) зараз потрібно довести, що він сильніший за «чемпіона у відпустці» Руслана Чагаєва. Цього двобою очікують і брати Клички – лише тоді в українців з’явиться реальний шанс повною мірою задовольнити жадобу трофеїв. А поки що за розкладом – тет-а-тет Віталія з Хуаном Карлосом Гомесом. Зустріч призначено на 21 березня.
 
Конкурентів – за ґрати
 
Кличко-старший уперше захищатиме титул чемпіона світу за версією Всесвітньої боксерської ради (WBC), наразі найпрестижнішої. Свій ви­­сокий статус WBC відвоювала у найдавнішої боксерської структури, заснованої ще 1921-го, – WBA. Оскільки деякі національні федерації не хотіли миритися з монополією на світовому боксерському ринку, вони запропонували альтернативу. У розпал конфлікту дров до багаття підклав легендарний Мохаммед Алі, який у 1964 році відмовився битися з обов’язковим претендентом за титул чемпіона світу WBA і виборов першість за версією новоствореної WBC.
 
Організаційне двовладдя три­­вало два десятиліття, доки свій кепський характер не про­явив важковаговик Ларрі Голмс. Побивши горщики з керівництвом обох потужних організацій, він почав співпрацювати з третьою силою – Міжнародною боксерською федерацією (IBF). З її появою керівники конкуруючих структур змиритися не змогли. Унаслідок їхньої змови, а також власної пожадливості, до в’язниці потрапив засновник і перший президент IBF Роберт Лі – він продавав місця в рейтингу і вів темні справи, зокрема й із промоутером Доном Кінгом, який у закодованих розмовах згадувався під прізвиськом «Пухнастик». В 1991 році з’явилася ще одна структура – Міжнародна боксерська організація (IBO), яка використовує незалежний комп’ютерний рейтинг боксерів. Чемпіоном за версією IBO є Володимир Кличко.
 
Падіння Дона Кінга
 
Більшість фахівців схиляються до думки, що арешт Лі організував нинішній президент WBC Хосе Сулейман. На посаді він уже понад 30 років, ще більший стаж його щирої дружби з Пухнастиком. Це Сулейманові належить висловлюван­­ня: «Я не хочу, щоб Дон Кінг був найкращим промоутером на планеті. Він має бути єдиним промоутером у світі». Щоправда, мрії тандему не здійснилися. Дон Кінг утратив монополію і тепер стоїть в одній шерензі з Бобом Арумом, Оскаром де Ла Гойя та братами Кличками. Його справи погіршилися передусім через телевізійні компанії, що поволі відібрали у промоутерів контроль над боксерським ринком.
 
На підставі глядацьких рейтингів телевізійники сьогодні визначають гонорари промоутерів і дик­­­тують свої умови що­­до дати й міс­­ця організації боїв. Без­­розділь­­не панування Дона Кінга закінчилося. Натомість із Хосе Сулейманом він і досі приятелює, що дозволяє йому певною мірою впливати на по­­літику WBC.
 
До ре­­чі, з достовірних джерел Тиждень довідався, що са­­ме Дон Кінг і Хо­се Сулейман по­­ка­зали зе­­ле­­не світло Хуанові Карлосу Го­ме­­­­­­­су на шляху до чем­­піонсь­­ко­­го поє­ди­­нку про­­ти Віталія Кличка. Конгрес Все­світньої бок­серської ра­­ди не мав наміру призначати кубинця офіційним претендентом. Однак промоутер Гомеса Ахмет Онер на зустрічі у Китаї запропонував Донові Кінгу 50% прав на бої Гомеса. За цей щедрий жест американець переконав Хосе Сулеймана надати Гомесові статус челенжера.
 
Попри свій поважний вік (Хосе Сулейманові у травні виповниться 78 років), мексиканець вправно керує довіреною йому структурою. Не без допомоги сина Маурісіо Сулеймана він проводить перемовини зі спонсорами та, попри те, що прикутий до інвалідного візка, відвідує всі важливі боксерські поєдинки. Фінансова міць Сулеймана збільшилася після того, як торік він почав тісно співпрацювати з мексиканським мільярдером Карлосом Слім Хелу, який, за свіжими даними журналу Forbes, посів друге місце у списку найзаможніших людей світу.
 
На спортивно­­му рин­­ку WBC встановила правила, що дозволяють їй регулярно збільшувати статки не­­залежно від результату поєдинків. На розмір її загального фонду відчутно впливає хіба що розмах бою. Боксерська Рада живе за рахунок внесків за санкціонування. Якщо промоутер хоче, щоб вона благословила чемпіонський поєдинок за участю його спортсмена, то має викласти близько 3% загального призового фонду. Наприклад, Клич­­ко-старший підписав п’яти­міль­­йонний контракт на бій із Гомесом – $150 тис. із цієї суми перепаде WBC.
 
Разом їх багато
 
Загалом у світі зареєстровано понад 10 професійних боксерських організацій, але лише чотири з них роками диктують моду – WBC, WBA, IBF та WBO. Кожна з цих структур має по 17 вагових категорій. Тому в сучасному професійному бок­­сі налічується 68 справ­­жніх чемпіонів світу.
 
Як стверджує український промоутер Вадим Бухкалов, нині нереально об’єднати ос­новні структури в один дивізіон: «Усі во­­ни розкручені й міцно стоять на ногах. Вони потрібні бок­­сер­­сь­­кому світові, ад­­­­же в їх існуванні зацікавлені як бій­­ці, так і їхні менеджери. У сві­­ті великий попит на чемпіонів. То­­му кіль­­кість організацій найближчим ча­­сом не зменшить­­ся. Навпаки, титулів може побільшати». За його словами, «кожен охочий може зареєструвати свою версію. Це недорого. Та треба мати мільйони, щоб переконати відомих спортсменів, що саме ваш титул вартий уваги. Тож я вважаю, що чемпіони роблять версії, а не версії чемпіонів».
 
Цікаво, що правила в боксерських організаціях неоднакові. Приміром, тільки в протистояннях під егідою WBA суддя має припинити поєдинок, якщо боєць в одному раунді тричі побував у нокдауні. Асоціація дозволяє в кутку рингу перебувати трьом секундантам, а Рада – чотирьом. Є відмінності й у формуванні вагових категорій. За версіями WBC, WBA та WBO (Всесвітньої боксерської організації), до суперважкої категорії потрапляє тільки спортсмен вагою понад 90,717 кг. Натомість IBF дозволяє битися з найкремезнішими суперниками бійцям, які набрали 86 кг.
 
Європейські промоутери найбільший вплив мають на WBO. Її хрещеними батьками вважають братів Кличків. Коли вони змагалися на аматорському рингу, WBO всерйоз ніхто ще не сприймав – спортсмени розглядали її як трамплін до чемпіонства за трьома іншими версіями. На перетині століть до претендентів на пояс WBO долучилися Віталій і Володимир – відтоді рейтинг цього титулу значно зріс. А професійний бокс наразі тримається вже не на трьох, а на чотирьох «китах».

[1230]

 
ПОГЛЯД

 Алєксандр Устінов
чемпіон Європи за версією EBA 

Успіх боксера залежить не лише від того, як він проводить поєдинки, а й від того, з ким проводить ці двобої. Щоб здобути визнання світових організацій і шанувальників професійного боксу, треба працювати командою. І тут у гру вступають промоутери. Саме вони домовляються про рейтингові бої й допомагають досягати мети. У боксі багато версій, також у боксерських асоціацій є рейтинги: щоб мати право боротися за той чи інший титул, потрібно потрапити до цього рейтингу. Реклама у боксі виконує більше допоміжну функцію і, по суті, на рейтинг самого поєдинку не впливає.
 
 
Олександр Красюк
генеральний директор промоутерської компанії К2 East Promotіons
 
Престижність боксерської організації визначає рівень популярності чемпіона. Кожній структурі вигідно, щоб поясом володів харизматичний спортсмен. Якщо Віталій Кличко має титул WBC, він зміцнює реноме WBC. Так само і Володимир Кличко позитивно впливає на імідж IBF та WBO. Так склалося історично, що найрезонансніші бої суперважковаговиків відбувалися під егідою WBC. Але її чемпіони ніколи не ставилися зі зневагою до володарів інших титулів, навпаки, вони намагалися зібрати якнайбільше поясів. Лише власник усіх титулів може сміливо назвати себе абсолютним чемпіоном і лідером вагової категорії.