Президент США Джордж Буш, виступаючи на відкритті саміту НАТО в Бухаресті, закликав країни – члени альянсу почати підготовчі процедури для вступу до його складу України і Грузії, повідомляє Associated Press.
"Позиція моєї країни зрозуміла – учасники Північноатлантичного альянсу повинні надати Україні План дій по членству в НАТО", – заявив президент США.
Як уточнює агентство Reuters, в своїй вступній промові Буш заявив і про необхідність введення додаткового контингенту на територію Афганістану для остаточної перемоги над бойовиками "Аль-Каїди" і рухом "Талібан". Кажучи про збільшення чисельності військ НАТО на території цієї країни, Буш наголосив, що альянс "повинен закінчити цю битву".
Саміт країн-членів НАТО триватиме до 4 квітня 2008 року.
А тим часом канцлер Німеччини Анґела Меркель вважає, що поспішні рішення відносно України та Грузії можуть завдати шкоди всім учасникам переговорів. Вона заявила про це напередодні відкриття саміту Північноатлантичного альянсу в Бухаресті.
Анґела Меркель дала зрозуміти, що двері в НАТО залишаються для України відкритими. Проте Україна повинна спочатку дійти внутрішньополітичного консенсусу, тобто, більшість населення повинна висловитися за вступ до НАТО.
Спікер фракції вільних демократів у Бундестазі Маркус Ленінґ вважає, що нічого не трапиться, якщо Україна ще рік – другий почекає: «Ми говоримо не про членство, а про підготовку до цього – до так званого плану набуття членства в НАТО. Я був би за те, щоб цей план було відстрочено на два-три роки».
На стрімкому рішенні наполягають США, які хотіли б уже зараз відкрити двері альянсу для Києва. Ця ситуація цілком може стати для НАТО лакмусовим папірцем внутрішньої згоди, оскільки в Європі цю позицію розділяють не всі. «У випадку з Україною, американці формують перспективи з певними позитивними сигналами, тоді як Європа демонструє обережність і скепсис»,- сказав німецький експерт з НАТО Свен Зінґхофен.