Журналісти програми "Наші гроші" 4 березня оприлюднили розслідування щодо розкрадання в оборонній сфері, у якому йдеться про те, що директор державного концерну "Укроборонпром" Павло Букін і вже звільнений перший заступник секретаря РНБО Олег Гладковський причетні до корупційних схем щодо ремонту літаків за міжнародним контрактом. Про це повідомляється на сайті Bihus.info.
Як зазначається, у серпні 2016 "Укрспецекспорт", який тоді очолював Букін, закупив запчастини у фірми ТОВ "АН Сервіс" на 14,38 млн гривень для ремонту АН-26 Національної гвардії Казахстану. Кошти були перераховані за шість висотомірів РВ-5МД1, ВЕМ-72ФГ і ВМФ-50 російського виробництва.
"Концерн в Україні купив висотоміри у "АНСервіс" за 14,38 млн грн, а "АН Сервіс" на митниці задекларував ціну – 11,85 млн грн. Здавалося б – не така вже й жахлива різниця, чесний прибуток дистриб’ютора? Але вартість у 12 мільйонів на митниці показали саме для того, щоб ціна у 14 в контракті – не викликала питань. Насправді те, що прилетіло в Київ нібито за 12 мільйонів гривень – вилітало з Еміратів у п’ятеро дешевшим", – йдеться в розслідуванні.
Водночас, за даними журналістів, у міжнародній митній базі Імпорт Джиніус вказано, що з Москви вантаж вилітав з ціною навіть менше 90 тис. дол.
"Це означає, що насправді висотоміри коштували в 7 разів дешевше, аніж державний концерн люб’язно заплатив за них Гладковському-молодшому з бандою", – наголошується в повідомленні.
Таким чином, як стверджується в розслідуванні, Укроборонпром заплатив 580 тис. доларів за товар, вартість якого – 85 тис. доларів. Журналісти підрахували, що з 460 тис. доларів переплати учасники схеми витратили 160 тис. на обнал, транзитні фірми і розмитнення за завищеною ціною. Чистий прибуток склав 300 тис. доларів.
Крім того, у розслідуванні йдеться про те, що Букіну з авансової суми за висотоміри було запропоновано 10 тис. доларів відкату, Гладковському-старшому – 30 тис. доларів. Водночас, за інформацією журналістів, Ігор Гладковський і бізнес-партнер Віталій Жуков отримали в цій схемі понад 46 тисяч доларів.
"Влітку 2016 року Букін сам особисто замовляв поставку Жукову, і він знав, що буде переплата", – підкреслили журналісти.
Своєю чергою, в Укроборонпромі вже відреагували на нову частину розслідування журналістів, назвавши відповідні дані "маніпуляцією".
"Інформація про так званий семикратне підвищення ціни на прилади для Ан-26 є некоректною. У договорі з іноземним замовником було передбачено встановлення на два літака комплектів висотомірів по три прилади в кожному. Згідно з умовами договору зазначені прилади мали замінити на нові, виготовлені не пізніше 2015 року", – йдеться в повідомленні.
Також у держконцерні заявили, що єдиною компанією, яка погодилася доставити прилади, був "АН-Сервіс".
"У той же час зазначаємо, що категорично некоректним є твердження журналістів про вартість товарів без повного розуміння всіх нюансів формування митної вартості", – додали в Укроборонпромі.
Нагадаємо, журналісти програми «Наші гроші» оприлюднили інформацію про те, що особи з оточення президента нібито заробляли на поставках російських запчастин до військової техніки. За інформацією, син заступника секретаря РНБО Олега Гладковського Ігор начебто був учасником мільйонних схем з розкрадання коштів в ОПК, зокрема, разом з іншими особами за контрабандними схемами постачав в Україну з РФ запчастини до військової техніки. Журналісти вважають, що українські підприємства ОПК у декілька разів переплачували за запчастини.
Президент України Петро Порошенко 26 лютого підтримав відсторонення Олега Гладковського від виконання обов'язків першого заступника секретаря Ради національної безпеки та оборони (РНБО) на час проведення розслідування. 4 березня президент Петро Порошенко підписав указ про звільнення першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони Олега Гладковського, фігуранта журналістського розслідування про розкрадання в Укроборонпромі.
26 лютого близько 200 активістів "Національного корпусу" приїхали в Козин Київської області до будинку Ігоря Гладковського – сина першого заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони Олега Гладковського. Обидва є фігурантами журналістського розслідування про розкрадання в Укроборонпромі. 27 лютого понад 50 активістів прийшло під будівлю державного концерну "Укроборонпром", протестуючі через розкрадання коштів в оборонній сфері.
27 лютого генеральний директор ДК "Укроборонпром" Павло Букін відсторонив від посад директора державного підприємства "Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О. О. Морозова" Олексія Бабіча і директора ДП "Ізюмський приладобудівний завод" Сергія Філоненка відсторонили від посад.
4 березня детективи Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізована антикорупційна прокуратура затримали трьох колишніх посадовців, чинного і колишнього директорів держпідприємства ДГЗП "Спецтехноекспорт", яке входить до складу державного концерну "Укроборонпром", за підозрою в розтраті 2,225 млн дол. США.