Серед закордонних та українських ЗМІ шириться інформація про громадян України, яких МЗС нібито не хоче вивозити з Афганістану. Зазначається, що 56 громадян із українськими паспортами прибули до аеропорту в Кабулі 30 серпня. “Це неправда, що всі, хто хотів виїхати, виїхали. Не виїхали. Наводити такі дані означає брехати своїм громадянам і кидати їх напризволяще», – написала на своїй сторінці у фейсбуці українська журналістка Al Jazeera Катерина Малофєєва.
Посилаючись на цей допис, українське видання “Заборона” написало матеріал про українців, якими “ніхто не займається” на фоні героїзму українських військових, які опікувались іноземними громадянами. Такий наратив поширили й закордонні ЗМІ із натяком на те, що МЗС України намагається догодити США з метою пришвидшення вступу в НАТО при цьому не піклуючись про власних громадян. Зокрема, йдеться про французьке видання Radio France Internationale, яке написало, що такі дії України не залишились без прихованих мотивів:
“Останніми днями Київ був однією з найактивніших столиць, що евакуювала українців, а також іноземців та співробітників засобів масової інформації, таких як Wall Street Journal або New York Times. Близько 700 людей евакуювали, що зробило Україну однією з провідних країн у цій делікатній гуманітарній операції…уряд Києва одразу привітав себе, вважаючи, що його військова ефективність виправдовує інтеграцію України до НАТО. Президент Володимир Зеленський має зустрітися з Джо Байденом у Білому домі цієї середи. Його адміністрація використовує афганське питання, щоб привідкрити двері Атлантичного будинку”. Матеріал вийшов за день до зустрічі президента Зеленського та глави США Джо Байдена.
Також у новині посилались на матеріал від “Заборони”. Вони поширили відео, на якому люди стверджують, що є громадянами України і просять МЗС звернути на них увагу і допомогти із евакуацією. Дехто на відео неправильно тримає український прапор, також у руках людей паспорти, деякі мають відмінний від українського колір. Стверджується, що список із 52 осіб склали 27 серпня і наразі цих людей ігнорують.
Один громадянин України, який працював на міжнародну організацію та зараз знаходиться у небезпеці через співпрацю з колишнім урядом афганістану, розповів, що подав заяву до МЗС, так як посольства України в Афганістані немає. Йому зателефонували і порадили чекати наступного етапу евакуації. Каже, на нього чекають не лише українці, але й громадяни численних іноземних держав.
Ще 18 серпня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що спілкується із громадянами України, які залишаються в Афганістані, зокрема нібито кинутими напризволяще військовослужбовцями. Тоді він заявив, що не всі військові там – із ЗСУ України, але евакуацію забезпечать усім охочим. 23 серпня Дмитро Кулеба повідомив, що до України вилетів останній цивільний літак, тоді ж він написав: “Ми знаємо про ще близько 50 громадян України в Афганістані та опрацьовуємо подальші етапи повернення. До нас також звертаються інші держави з проханням допомогти евакуювати їхніх громадян”.
Пізніше, 28 серпня, відбулось три рейса літаком Міністерства оборони, які забрали всіх громадян, що виявили бажання евакуюватись, заявив керівник Офісу президента Андрій Єрмак. Після цієї заяви ЗМІ оприлюднили інформацію, що більше рейсів не планується.
Однак сьогодні, 2 вересня, Дмитро Кулеба заявив, що міністерству відомо ще про близько 200 українців, які виявили бажання евакуюватись. За його словами, цифра постійно змінюється, бо деякі громадяни заявляють про таке бажання запізно, інші відлітають не тими рейсами, бо з’явилась така можливість.
Також закордонні ЗМІ активно обговорюють ситуацію із українським літаком, який нібито викрали в Кабулі і направили до Ірану із невідомими людьми на борту. По те, що літак фактично "викрали", заявив перший заступник міністра МЗС Євген Єнін у коментарі ЗМІ. Пізніше речник МЗС Олег Ніколенко спростував цю інформацію, однак українські ЗМІ почали поширювати лише версію Єніна, хоча обидві заяви з'явились 24 серпня.
Про цю ситуацію зокрема писали Euronews із посиланням на джерело в українському уряді, яке повідомило новинній агенції AFP, що з приводу літака, про який згадував Єнін, велися переговори. Ці переговори стосувалися його можливої участі в операції з евакуації громадян України та його оренди, але цей проект зазнав невдачі, оскільки літак без попередження вилетів з Кабула. The Guardian писали, що іранський чиновник також спростував заяви про викрадення, заявивши, що літак приземлився в місті Мешхед для заправки, а потім продовжив рух до Києва.
Також у розмові про цей літак Дмитро Кулеба пояснив, що він належав приватній компанії, яка в останній момент вирішила не виконати домовленостей та забрати натомість членів своїх сімей. Через такі ситуації та надскладну безпекову ситуацію на кордоні постійно виникають труднощі із рейсами та евакуацією. За його словами, тоді офіцери ГУРу силою витягували з натовпу громадян України, аби вони не загубилися при штурмі літака іншими присутніми в аеропорту.