Склад делегації для розширених переговорів виявився розширеним до безкінечності: не було лише самого ледачого зі всіх міністрів, пише спеціальний кореспондент «КоммерсантЪ» Андрєй Колєсніков.
Поки учасники переговорів чекали Володимира Путіна і Віктора Януковича, стоячи кожен біля своїх стільців, жоден український чиновник навіть близько не підійшов до російського (раніше так не було, адже серед цих людей багато старих, м'яко кажучи , знайомих).
Зате на російського боку через деякий час почався бурхливий рух. Міністр оборони Сергєй Шойгу, президент компанії « Роснєфть » Ігорь Сєчін, голова правління Газпрому Алєксєй Міллєр і керівник адміністрації президента Росії Сєргєй Іванов хвилин через п'ять реготали до сліз, від чого, здавалося, також наверталися сльзи на очах у членів української делегації.
Незважаючи на такий широкий склад учасників, переговори тривали хвилин 15. Все було вирішено.
Причому не на двосторонній зустрічі Віктора Януковича і Владіміра Путіна, яка закінчилася перед цим, а на їхній зустрічі, за інформації видання, в Сочі кілька тижнів тому.
Янукович згадав на початку цих переговорів, що раніше домовилися скласти «дорожню карту» зняття обмежень у взаємній торгівлі. Тобто, складалося враження, що словосполучення «Митний союз» не звучить тільки через забобони: щоб не наврочити.
Також Янукович і Путін зробили підсумкові заяви для преси, глава Газпрому Алєксєй Міллєр і його колега з Нафтогазу Євген Бакулін підписали доповнення до договору 2009 року «Про купівлю-продаж українського газу в 2009-2019 роках». Це був той самий «тимошенківський» , чинний договір, за який вона, власне і сидить. Стало зрозуміло, що ціна на російський газ для України і справді зміниться.
Крім того, Путін повідомив, що «російський уряд розмістить в українських цінних паперах частину своїх резервів з фонду національного добробуту в розмірі $15 млрд» (а це, по суті , кредит).
Пролунали бурхливі оплески. Аплодувала українська делегація (і навіть кілька українських журналістів).
«Це не пов'язано ні з якими умовами, – додав російський президент, – з заморожуванням пенсій , зарплат … (Це було однією з умов надання аналогічного кредиту МВФ – Ред). І хочу всіх заспокоїти: взагалі не обговорювали питання про приєднання України до Митного союзу.
Головне, що обговорили питання про від'єднання України від ЄС.
Тим часом ціна питання виявилася немаленькою , а явище України до Росії, можливо, тимчасовим.
Міністр енергетики України Едуард Ставицький після чергових історичних заяв двох президентів, йдучи, як і всі інші переговорники, від будь-яких питань в Олександрівську залу, сказав, що угода буде точно діяти тільки протягом 2014 року.
«Це перемога ?» – запитали у нього.
«Звичайно!» – вигукнув він.
Те ж питання задали і одному з високопоставлених російських переговірників, який попросив залишити його в спокої (тобто не називати прізвище).
«Звичайно . А що ж ще ? Вони тепер наші», – відповів він.
І от коли і той і інший вважають , що це перемога , найчастіше це означає , що обидва програли ».