Російський шизофашизм, чому Дугін – не філософ, підхід Снайдера до історії України

Єстети
11 Жовтня 2022, 15:40

«Єстети» – це один з проєктів «Клубу любителів книжки» Книгарні «Є», де літературознавці та письменники говорять про книжки, цікаві не лише професійним читачам, а й широкій публіці. Намагаються поглянути на тексти під новим кутом, оголити приховані мотиви і побачити, як література впливає на наше повсякдення. Відтепер випуски «Єстетів» виходитимуть на платформі Тижня – слідкуйте за оновленнями на нашому сайті, а також на youtube-каналі

Цього разу увагу «Єстетів» привернула книга американського історика та письменника, професора Єльського університету Тімоті Снайдера «Шлях до несвободи: Росія, Європа, Америка», котра є популярним вступом до розуміння витоків сучасного російського фашизму. Тут зроблено огляд важливих історичних подій від 2010 до 2016 року, котрі вияскравлюють шляхи формування цього макабричного феномену, заснованого на людиноненависницькій філософії квазімислителя початку ХХ ст. Івана Ільїна, що є значним авторитетом для теперішнього російського диктатора. Тімоті Снайдер пояснює джерела протистояння демократичної України та тоталітарної Росії, проте заторкує й резонансні події в світі, що віддзеркалюють сучасний демарш популізму – наприклад, аналізує причини брекзиту та обрання Дональда Трампа. «Єстети» обговорили книжку Снайдера з філософом Тарасом Лютим, зійшовшись на тому, що її читання зараз має бути обов’язковим для інтелектуальної спільноти, адже американський професор, фактично, передбачив російську агресію й застерігав світ від нового «умиротворення» диктатора.

Літературознавець Ростислав Семків, літературознавиця Богдана Романцова, художниця та письменниця Олена Павлова разом з філософом та релігієзнавцем Тарасом Лютим обговорили широке коло питань, серед яких:

– Книжка Тімоті Снайдера «Шлях до несвободи»: травматичне чтиво чи користь від її читання може переважати?

– Чому Тімоті Снайдер – це анти-Ортега-і-Гассет?

– Гегель, Маркс, Платон, Поппер: наскільки «Шляхи до несвободи» є концептуальною книжкою з філософської точки зору?

– Що таке політика вічності і політика неминучості?

– Як росія використовує ідеї Ільїна?

– «Я і Гайдеґер»: у чому полягають інтелектуальні перверзії Дугіна?

– Якими є ерос і танатос у російському суспільстві?

Отож, запрошуємо до перегляду!