Російський правозахисний центр “Меморіал” ліквідовують. Що про це відомо

Світ
30 Грудня 2021, 19:48

Московський міський суд задовільнив позов Московської прокуратури про ліквідацію Правозахисного центру "Меморіал" та його структурні підрозділи за нібито порушення закону про іноземних агентів. Це стало другим підряд примусовим закриттям мережі просвітницьких та правозахисних центрів.

До цього, 28 грудня, Верховний суд Росії ліквідував сестринський проєкт – "Міжнародний меморіал". На думку Генпрокуратури Росії, "Меморіал" нібито працював із порушеннями законів, ігнорував вимоги закону про іноземних агентів та не маркував свої матеріали, крім того буцімто створював брехливий образ СРСР як терористичної держави та спотворював історію так званої "Великої Вітчизняної війни".

На своєму сайті "Міжнародний меморіал" опублікував повідомлення, що звинувачення у порушення закону про іноземних агентів – формальний привід. Справжня причина у діяльності та висвітленні радянських злочинів та репресій, які сучасна Росія хоче приховати від суспільства:

"Рішення Верховного суду ще раз підтвердило, що історія політичного терору, який організовує і спрямовує державна влада, залишається для Росії не академічною темою, яка цікавить лише фахівців, а гострою проблемою сучасності. Наша країна потребує чесного та сумлінного осмислення радянського минулого; у цьому – запорука її майбутнього. Смішно вважати, що судова ліквідація Міжнародного Меморіалу зніме це питання з порядку денного", – йдеться у заяві.

Держсекретар США Ентоні Блінкен того ж дня заявив, що США засуджують рішення суду, адже пам'ять мільйонів людей, які постраждали від репресій радянських часів заслуговують на краще.

На підтримку правозахисного центру, 14 грудня Європарламент засудив політику Кремля щодо правозахисних та громадських організацій та прийняв резолюцію, в якій закликав Росію зняти всі звинувачення із "Меморіалу", припинити переслідування його працівників та скасувати закон "про іноземних агентів", так як це спосіб боротись із дисидентськими рухами. Також у резолюції Європарламент закликає держави-члени ЄС надати екстренні візи співробітникам "Меморіалу" та іншим активістам, яким погрожують у РФ.

Закон про іноземних агентів РФ передбачає фіксування фізичних осіб та незареєстрованих громадських об'єднань, які займаються політичною діяльністю та отримують фінансування з-за кордону. Закон забороняє фізособам, внесеним у список іноземних агентів займати держпосади та зобов'язує маркувати їхні новити чи матеріали відповідною позначкою.

Спільну заяву на підтримку "Меморіалу" також оприлюднили і українські правозахисні організації. "КримSOS", Центр громадянських свобод, Центр прав людини ZMINA, Правозахисний центр “Дія”, Об’єднання родичів політв’язнів Кремля, Центр громадянської просвіти “Альменда”, Платформа звільнення політв’язнів заявили, що "Меморіал" залишався десь не останнім джерелом спротиву путінському режимові, а його ліквідація позбавить жертв політичних репресій (громадян України токаж) "надії на відновлення справедливості":

"Правозахисний центр “Меморіал” також відіграє надзвичайно важливу роль в адвокації громадян України, позбавлених волі внаслідок політичного переслідування в окупованому Криму та на території РФ. Так, адвокат правозахисного центру Марія Ейсмонт захищає інтереси кримського політв’язня Раїма Айвазова, якого окупанти звинувачують у нібито причетності до терористичної організації. Крім того, після візиту адвоката Радміра Санієва адміністрація виправної колонії випустила політв’язня Мусліма Алієва зі штафного ізолятора, в якому кримчанин сумарно провів 208 діб", – йдеться у заяві.

"Меморіал" – недержавна історико-просвітницька, міжнародна та благочинна організація, що займається дослідженням жертв радянських репресій у колишніх республіках СРСР, заснована в Росії на початку 1990-х.

"Меморіал" досліджує місця масових розстрілів та оприлюднює імена репресованих, займається захистом прав людини та розслідуванням їх порушень. Зокрема, часто публікує інформацію про незаконно арештованих та засуджених кримськотатарських активістів в окупованому Криму.

У 2006-2011 роках "Меморіал" номінувався на Нобелівську премію миру. У 2009 став лауреатом премії ім. Сахарова від Європарламенту, 1988 року нею нагородили Нельсона Манделу. Андрій Сахаров був першим головою товариства "Меморіал". Закон про іноземних агентів у Росії почав діяти у 2012 році, ПЦ "Меморіал" внесли в реєстр у 2014, а "Міжнародний меморіал" – у 2016 році за те, що організація назвала події в Україні агресією з боку Росії.

Того ж року за відмову маркуватись "Меморіал" отримав кілька штрафів і того ж 2016-го почав маркувати матеріали як "іноземний агент". Однак переслідування не припинились і до сьогодні правозахисний центр та "Міжнародний меморіал" отримували листи від ФСБ про складання протоколів за відсутність позначки, хоча деякі із інкриміноватих постів не належали "Меморіалу".