Російський “Меморіал” визнав політв’язнями 24 кримськотатарських активістів

21 Травня 2019, 17:47

Російський правозахисний центр "Меморіал" визнав політв'язнями 24 кримськотатарських активістів, які були затримані наприкінці березня в окупованому Криму. Про це повідомляється на сайті центру.

 

"Правозахисний центр «Меморіал», згідно з міжнародним Керівництвом щодо визначення поняття «політичний в'язень», визнає Руслана Сулейманова, Аліма Керімова, Рустема Шейхалієва, Меджата Абдурахманова, Яшара Муєдінова, Біляла Аділова, Джеміля Гафарова, Ризу Ізетова, Іззета Абдуллаєва, Асана Янікова, Шабана Умерова, Меджита Абдурахманова, Тофіка Абдулгазієва, Сейтвелі Сейтнабдієва, Рустема Сейтхалілова, Акіма Бекірова, Фархода Базарова, Сервера Газієва, Сейрана Муртазу, Ерфана Османова, Османа Аріфмеметова, Ремзі Бекірова, Владлена Абдулкадирова і Раїма Айвазова політичними в'язнями", – йдеться в заяві.

 

Правозахисники підкреслюють, що затримання й арешт кримських татар за безпідставним обвинуваченням в участі в організації "Хізб ут-Тахрір" є придушенням громадської солідарності й громадянської активності на півострові.

 

"Цього разу репресії спрямовані не просто проти мирних мусульман, не просто проти кримських татар, але проти мирного громадського спротиву політичним репресіям Кремля в Криму", – йдеться в повідомленні.

 

"Меморіал" вимагає негайного звільнення затриманих кримськотатарських активістів і припинення їх кримінального переслідування.

 

Як повідомлялося, правозахисники  міжнародної правозахисної організації  Human Rights Watch назвали арешти кримських татар, які сталися 27 і 28 березня, безпрецедентним кроком для посилення тиску на групу, яка розкритикувала російську окупацію Кримського півострова. 

 

Водночас міністерство закордонних справ України вимагає від Росії забезпечити консульський доступ до 23 кримських татар, які були заарештовані в окупованому Криму й вивезені до Ростова. 

 

Раніше уповноважений ВР з прав людини Людмила Денісова  заявила, що в окупованому Криму 23 заарештованих кримських татар, яких підозрюють в участі в забороненій в Росії релігійної організації "Хізб ут-Тахрір", вивезли до Ростовської області, де розмістять у п'ятьох СІЗО. 

 

Нагадаємо, 27 березня в окупованому Криму працівники ФСБ, МВС Росії і Росгвардії провели щонайменше 25 обшуків у будинках підозрюваних в участі в діяльності забороненої в Росії релігійної організації «Хізб ут-Тахрір». Зазначається, що російські силовики в окупованому Криму оточили мікрорайон селища компактного проживання кримських татар Строганівка, де вранці провели обшуки. Також силовики встановили блокпости на виїздах, перевіряють автомобілі та документи у всіх пасажирів. У ФСБ Росії заявили про затримання в Криму 20 кримських татар, який підозрюють в участі в забороненій в Росії релігійної організації  "Хізб ут-Тахрір". 

 

Разом з цим, адвокат Еміль Кубедінов повідомив, що під час обшуків у будинках кримських татар російські силовики підкидають «заборонену» літературу. Проте згодом стало відомо, що до затриманих активістів допустили адвокатів. 

 

Ввечері 27 березня підконтрольний Російській Федерації Київський районний суд міста Сімферополя обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 15 травня для дев'ятьох затриманих під час обшуків кримських татар.

 

28 березня підконтрольний Російській Федерації Київський районний суд міста Сімферополя обрав запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 15 травня для усіх 23 затриманих під час обшуків кримських татар, які підозрюються в участі в забороненій в Росії релігійної організації  "Хізб ут-Тахрір" . 

 

Натомість 28 березня представник слідчої групи, яка займається справою "Хізб ут-Тахрір", заявив, що в Ростові-на-Дону були затримані Ремзі Бекіров, Осман Аріфмеметов і Владлен Абдулкадиров. Також в окупованому Сімферополі біля будівлі підконтрольного РФ  Київського районного "суду", де обирають запобіжний захід фігурантам другої хвилі сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір», працівники "поліції" затримали учасника флешмобу на підтримку затриманих активістів громадського об'єднання «Кримська солідарність» Таїра Ібрагімова. 

 

Водночас Головне управління Національної поліції України відкрило кримінальне провадження за ст. 162  ч.2 Кримінального кодексу України за фактом порушення недоторканності житла кримських татар передбачена кримінальна відповідальність – до п'яти років позбавлення волі.

 

Своєю чергою, омбудсмен України Людмила Денісова заявила, що більшість громадських активістів, будинки яких в окупованому Сімферополі обшукують російські силовики, відвідували українських політв'язнів Кремля та їздили на судові засідання до Ростова-на-Дону. Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест через масові незаконні обшуки помешкань та затримання представників кримськотатарського народу, які відбулися 27 березня в окупованому Криму.

 

Водночас Україна проінформувала генерального секретаря та послів держав-членів Ради Європи про системні затримання в Криму кримських татар. Також українські дипломати проводять переговори з керівництвом дипломатичних відомств країн перебування щодо посилення тиску на Російську Федерацію у зв'язку з переслідуванням російськими силовиками кримських татар в окупованому Криму. Крім того, українська делегація в Парламентській асамблеї Ради Європи звернулася до генерального секретаря Ради Європи Турбйорна Ягланда та президента ПАРЄ Ліліан Марі Паск‘є у зв‘язку з новою хвилею репресій тимчасової окупаційної «влади» Криму проти кримських татар. 

 

У відповідь посольство США в Україні висловило стурбованість проведеними Росією рейдами і арештами в окупованому Криму. Згодом Європейський союз вислови занепокоєння повідомленнями про проведення в анексованому Росією Криму обшуків та арештів і закликає російську владу припинити тиск на кримськотатарську громаду.дночас українські дипломати проводять переговори з керівництвом дипломатичних відомств країн перебування щодо посилення тиску на Російську Федерацію у зв'язку з переслідуванням російськими силовиками кримських татар в окупованому Криму. 

 

Крім того, Держдепартамент Сполучених Штатів засудив дії Росії із затримання 23 жителів Криму, підозрюваних в участі в організації "Хізб ут-Тахрір", яку у РФ називають терористичною.