Мінфін Росії, який нещодавно відмінив низку податкових пільг для нафтовиків, пропонує уряду "наблизити податкове навантаження на газову галузь до навантаження на нафтову". В результаті міністерство розраховує забезпечити надходження до бюджету до 150 додаткових мільярдів рублів на рік.
Свою позицію глава Мінфіну Олексій Кудрін в листі прем'єру Володимиру Путіну від 4 квітня мотивує тим, що ціни на газ, а разом з ними і виручка «Газпрому» постійно зростають – з 2005 по 2009 рік середня ціна газу збільшилася на 62% до $249 за тисячу кубометрів, а виручка подвоїлася до 3 трлн руб. При цьому доля митних і податкових виплат у виручці "Газпрому", навпаки, знизилася з 49 до 37 відсотків.
Безмитно російський газ зараз поставляється в Білорусію, оскільки вона є членом Митного союзу, в Україну за угодою від квітня 2010 року (діє до 2019 року), до Туреччини – по газопроводу Blue Stream.
На думку глави East European Gas Analysis Михайла Корчемкіна, кажучи про повернення мит, Кудрін має на увазі, в першу чергу, Україну, з якою зараз йдуть «непрості переговори щодо цін на газ». Для України ж питання з ціною принциповий, підкреслює Віталій Крюков з "ІФД-Капіталу. Вчора мінекономіки України повідомило, що в другому кварталі ціна російського газу для України і так піднялася на 12% до $295 за тисячу кубометрів.
У 2010 році Україна отримала знижку на російський газ у результаті підписання "Харківських угод". Ця угода передбачає, що Україна отримує газ з Росії на 30% дешевше (за вирахуванням мита), але розмір знижки не може бути вищим ніж $100 за тисячу кубометрів. На думку Корчемкіна, у разі відмови від пільги ціна піднялася би до $395 за тисячу кубометрів, що, за словами експерта, вище середньої вартості газу для Західної Європи і «убивче» для України.
Нагадаємо, прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що справедлива ціна на російський газ для України на сьогодні становить близько 200 доларів за 1 тис куб м.
Україна і Росія 19 квітня обговорювали можливість перегляду формули ціни на природний газ, що закріплена в контрактах Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" і російського "Газпрому".
Ціна на імпортний газ для України розраховується відповідно до формули щокварталу. Ціна природного газу для України в 1 кварталі 2011 року становить близько 264 доларів за тис куб м.
У міністерстві енергетики та вугільної промисловості не виключають, що будуть домагатися перегляду формули ціни на газ в судовому порядку.
А в "Газпромі" судових розглядів не бояться. Голова правління монополії Олексій Міллер заявив, що спроба переглянути газові угоди в судовому порядку "абсолютно неконструктивна і безперспективна".
Раніше перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін заявив, що газові угоди 2009 року можуть бути поставлені під сумнів і в судовому порядку скасовані.
Однак, як заявив президент Віктор Янукович, українські суди неповноважні приймати рішення щодо дій представників Росії при укладанні газових контрактів з Україною в 2009 році.
Голова правління Альянсу «Нова енергія України» Валерій Боровик заявив, що скасувати газові угоди з Росією, укладені у 2009 році, можуть і українські суди.