«Заява Вірменії пов'язана з наміром вступити до Митного союзу. Вступ же в організацію не є справою сьогодення. Цей процес може зайняти мінімум рік. Тому поки рано говорити про те, що Вірменія вступила до Митного союзу. На етапі переговорів про членство в організації Вірменія повинна підписати низку документів. Цих документів дуже багато. Вважаю, що Вірменія поки не готова зробити перші кроки», – зауважив політолог.
За його словами, намір Вірменії вступити в Митний союз є не економічним рішенням.
«Це суто політичне рішення, яке Вірменія прийняла, побоюючись виникнення комплексних проблем у забезпеченні власної безпеки і у зв'язку із зміцненням позицій в Нагірному Карабасі і прилеглих до нього районах. Економіка Вірменії не розвинена настільки, щоб офіційна Москва залучила цю державу спочатку до Митного союзу, а потім і у Євразійський союз. З економічної точки зору приєднання Вірменії до цих організацій не є настільки вже важливим і значущим», – пояснив Караваєв.
На його думку, Вірменія є елементом військово-стратегічної структури та структури безпеки Росії на Південному Кавказі.
«Враховуючи все це, не можна оцінювати це рішення Вірменії як економічне . Навіть якщо Вірменія вступить до Митного союзу, її економіку не очікують ніякі серйозні зміни. У листопаді цього року Євросоюз підпише асоціативне угоду з Україною. Це – поразка офіційної Москви. А оголошення Вірменією про свій намір стати членом Митного союзу велике очко на користь Росії. Втративши Україну – Росія знайшла Вірменію», – пояснив експерт.
Він також зазначив, що на рішення Вірменії також вплинув серпневий візит Владіміра Путіна в в Баку. За словами Караваєва, Єреван пішов на приєднання до МС, злякавшись зближення Азербайджану з Росією.
«Вони бояться, що у вирішенні нагірно-карабаського конфлікту Росія стане на бік Азербайджану. Врахувавши це, Вірменія відвернулася від Європи і виконала бажання Росії. Тим самим офіційний Єреван забезпечив збереження надовго вигідного для нього статус-кво в нагірно-карабаському конфлікті», – вважає Караваєв.
Як повідомлялось, 3 вересня після зустрічі з президентом РФ Володимиром Путіним президент Вірменії Серж Саргісян заявив про рішення вступити до Митного союзу.
ЄС вже попередив, що вступивши у Митний союз, Вірменія втратить шанс на приєднання до зони вільної торгівлі Євросоюзу.
Нагадаємо, раніше очікувалося, що Вірменія парафує договір про асоціативне членство та вільну торгівлю з ЄС під час листопадового саміту Східного партнерства у Вільнюсі.