29 травня в Астані на засіданні Вищої Євразійської економічної ради Україна подала заявку на отримання статусу спостерігача при Вищії Євразійській економічній раді, що в перспективі означає приєднання до Митного союзу. Статус спостерігача Україна може отримати вже в жовтні, а угоду про наміри буде підписано в найближчі дні в Мінську, повідомляють Известия.
Частина експертів вважає, що статус спостерігача в Митному союзі може стати відправною точкою для подальшого зближення Києва з євразійським об'єднанням. Інші попереджають про ризики для ринків держав-членів МС, пов'язаних з вступом Киргизії, пишуть РИА Новости.
Читайте також: Тисяча і одна інтеграція
Це не поступка
У Москві не вважають поступками рішення країн-учасниць Митного союзу надати в перспективі статус спостерігача Україні, заявив прес-секретар президента РФ Дмітрій Пєсков.
Вступити в Євразійський економічний союз Україна зможе, попередньо вступивши в МС. При цьому вона не зможе брати участь в аналогічних угодах з Євросоюзом, наголосив заступник генерального секретаря ЄврАзЕС Сергій Глазьєв.
Заступник гендиректора Центру з вивчення пострадянського простору МДУ Алєксандр Караваєв зауважив, що статус спостерігача в МС вигідний українському великому бізнесу, «тому що, з одного боку, вони можуть тримати руку на пульсі, брати участь в обговореннях, пов'язаних з торгівлею, з митними тарифами». А з іншого боку, стверджує експерт, «коли їм буде не надто вигідно якийсь тиск з боку учасників МС, вони завжди можуть прикритися таким ось невизначеним статусом».
В цілому експерти погоджуються, що прийняттям меморандуму Київ лише намагається затягнути час, щоб не викликати гніву Москви, яка публічно заявляє, що зацікавлена тільки в повноцінній участі України в інтеграційному процесі.
Газета "Коммерсант" цинічно додає, що шанс України стати спостерігачем у грудні 2013-го дає Віктору Януковичу можливість маневрувати до останнього, тобто, принаймні, до саміту ЄС.
«І президенти трьох країн, які зібралися вчора в Астані, дають йому цю можливість, переслідуючи, очевидно, свої цілі. Напевно, їм здається, що якщо президент України буде брати участь у всіх засіданнях своїх східних (або, вірніше, більш східних) колег, то він неминуче перейметься духом і буквою Євразійської економічної ради настільки, що одна думка про членство України в ЄС, навіть асоціативне, буде викликати у нього подив, що межує з відразою», – наголошує видання.
Історія питання
Між МС та Євросоюзом Україна коливалася кілька років. Висувалась можливість навіть часткового приєднання до МС у форматі «три плюс один».
Роздратована нерішучістю Києва Москва негласно пов'язувала українську геополітику зі знижками на російський газ. Але не сумнівалася, що Янукович рано чи пізно розвернеться в бік МС, нагадує РБК.
23 травня Уряд України прийняв відповідний документ, але на ділі входження країни до МС може затягнутися на 10-15 років, стверджують Известия.