Російські найманці здійснювали військові злочини у Лівії — звіт ООН

Світ
5 Жовтня 2021, 17:56

Всі сторони збройного конфлікту в Лівії, зокрема російські найманці, під час своєї участі в конфлікті допустили численні порушення прав людини. Деякі з них можуть кваліфікуватися як військові злочини або злочини проти людяності. До таких висновків прийшла незалежна місія, направлена до Лівії під егідою ради ООН з прав людини.

Доповідь місії буде представлена 7 жовтня в Женеві, його основний зміст став відомим сьогодні. Автори склали також список осіб, які можуть бути притягнуті до відповідальності за скоєні злочини. Він, однак, поки залишається засекреченим.

У доповіді стверджується, що російські найманці з так званої "ПВК Вагнера", які підтримували одну зі сторін лівійського конфлікту, судячи з усього, здійснювали військові злочини, зокрема розстрілювали полонених. Також найманці встановлювали міни, на яких згодом підривалися мирні жителі. Інформація про мінні поля містилася на планшеті, ймовірно, забутому при відступі бійцями ПВК, про що раніше повідомляла британська преса.

Читайте такожЛівія звільнила з-під варти сина Муаммара Каддафі

У таких злочинах, як тортури полонених і вбивства мирних жителів, за даними розслідувачів, винні як Лівійська національна армія генерала Халіфи Хафтара, на стороні якої воювали росіяни, так і загони міжнародно визнаного уряду в Тріполі.

Варто зазначити, що у 2019 році група Conflict Intelligence Team (CIT), що спеціалізується на розслідуваннях втручання Росії в військові конфлікти, припустила, що російська приватна військова компанія "Вагнер" бере активну участь у громадянській війні в Лівії на стороні Лівійської національної армії маршала Халіфи Хафтара, який намагається повалити міжнародно визнаний Уряд національної згоди.

Російська приватна військова компанія "Вагнер" відома участю своїх найманців у бойових діях на території Сирії, України, а також Лівії та інших африканських країн. Крім того, відомо про причетність ПВК до незаконної анексії Криму та підтримку сепаратистських угруповань на сході України.

Читайте такожЧи реально засудити російську приватну військову компанію «Вагнера»?

У Лівії з 2011 року триває громадянська війна. Після повалення Муаммара Каддафі і початку другої фази війни, у конфлікті беруть участь сили, які підтримуються іншими державами. Зокрема вплив на конфлікт безпосередньо або через проксі-групи здійснювали: Росія, Єгипет та Об'єднані Арабські Емірати підтримали східні сили, а Туреччина підтримала уряд на заході. Масштабні бої в Лівії були призупинені у 2020 році після того, як східні сили відсунули наступ на столицю країни — Тріполі. Обидві сторони погодилися створити тимчасовий уряд про припинення вогню та єднання. Вибори заплановані на грудень 2021 року. Міністр закордонних справ Лівії 3 жовтня заявив, що деякі іноземні бійці покинули країну, оскільки уряд єдності прагне залучити міжнародну допомогу, щоб вивести решту.