Працюючи по 12 годин на добу, російські пропагандисти отримують по 45 тисяч рублів на місяць, а ті, які володіють англійською мовою – по 65 тисяч. Про це пише журналіст Шон Вокер для британського видання The Guardian.
Автор публікації зазначає, що офіс, де працюють оплачувані блогери, завданням яких є вихваляння політики РФ та дискредитація Заходу на форумах, в соцмережах та коментарях до публікацій ЗМІ, розташований в чотириповерховому офісному центрі в будинку № 55 на вулиці Савушкіна у Санкт-Петербурзі. Робоча зміна триває 12 годин – з 9-ї ранку до 9-ї вечора і навпаки. Працюють «кремлеботи» неофіційно, зарплату отримують готівкою. Крім того, куратори попереджують їх про те, що інформацію про свою роботу необхідно зберігати в таємниці від родичів та друзів.
Журналіст називає умови праці так званих «тролів» «драконівськими» – зі штрафами за кількахвилинне запізнення та невиконання плану щодо кількості повідомлень.
«В одному приміщенні працює близько 20 тролів, кожного з яких контролюють три редактори, які перевіряють повідомлення і накладають штрафи, якщо воно виявиться неповним, надмірним або ідеологічно неправильним», – йдеться в публікації.
Одна з колишніх працівниць «фабрики тролів» вела блог на LiveJournal. Окрім неполітичних повідомлень, теми яких можна було вибирати самостійно, щодня вона отримувала «технічне завдання» – наприклад, написання публікації про «фашистську» владу у Києві або «корупційну діяльність» російського опозиціонера Алєксєя Навального. За це платили 45 тисяч російських рублів.
Читайте також: Фейки російських ЗМІ: заклик убивати росіян, комбат-фашист та масові протести
Другий співрозмовник Вокера – 40-річний Марат – працював у іншому відділі, і його завданням було написання публікацій в чатах різних міст РФ. За словами колишнього «троля», перше, що вони робили на робочому місці – вмикали проксі-сервер, щоб приховати своє реальне місцеперебування.
«Тролі працювали в групах по троє. Перший залишав повідомлення зі скаргою на якусь проблему або просто залишав якесь посилання, згодом двоє інших додавали посилання на дружні Кремлю сайти, «кумедні» фотографії українських чи західних лідерів з образливими підписами», – пише журналіст The Guardian, додавши, що згодом тролі в своїх повідомленнях доходили до якогось спільного «висновку», схвалюючи керівництво Росії та засуджуючи Україну та Захід.
«Багато з них містять очевидні прояви расизму чи гомофобії», – характеризує публікації Вокер.
Автор статті наголошує, що так звані «тролі» отримували від керівництва директиву в жодному разі не писати нічого хорошого про український уряд, чи поганого – про самопроголошені «ЛНР»-«ДНР».
Разом з тим «тролі», які на достатньому рівні володіють англійською мовою, отримують зарплату на рівні 65 тисяч рублів – вони залишають коментарі до публікацій в західних виданнях.
Крім того, один з працівників «фабрики» розповів, що, коли він влаштовувався на роботу у 2013 році, офіс розташовувався у підвалі, однак з початком кризи в Україні пропагандистська організація розширила свою діяльність і переїхала до більшого офісу.
Читайте також: Майже третина відеосюжетів Russia Today стосується ситуації в Україні – дослідження