Тиждень.ua зібрав реакцію російських блогерів, журналістів та політиків на призначення їхньої співвітчизниці Марії Гайдар на посаду помічниці голови Одещини Міхеїла Саакашвілі.
Робота в Одеській ОДА не стане для Гайдар першою у виконавчій владі регіону. Раніше вона майже два роки (з 2009 до 2011 року) працювала заступником голови уряду Кіровскої області РФ під керівництвом Нікіти Бєлих.
18 липня після оприлюднення новини про призначення Гайдар в Україні Бєлих виступив з критикою її рішення і звинуватив екс-підлеглу у «протиставленні себе усім росіянам».
«Переходити на роботу до людей, ставлення яких до нашої країни і нашого народу відоме та є різко негативним, сприймається як протиставлення себе не просто владі, а й всім росіянам. І навіть ті складнощі, які у неї були в Росії, в тому числі, із самореалізацією, не є достатньою підставою для ухвалення такого рішення», – написав губернатор на сторінці у блозі.
У російських ЗМІ про Бєлих писали як про одного з небагатьох у Росії губернаторів «ліберальної спрямованості», тому його допис викликав негативну реакцію з боку критків влади Путіна.
Зокрема, російський журналіст видання «Эхо Москвы», який нині також працює в Україні, Матвєй Ганапольскій звинуватив самого Бєлих у доносі.
«Це донос, Нікіта. Усвідомлений донос, що освячує право влади мочити Машу Гайдар, твою колишню найближчу соратницю, від імені «народу». Донос брехливий до того ж, бо чим Маша себе «протиставила» росіянам, ти навіть тверезий не поясниш. А під чим ти писав цю фразу, один Бог знає. Мабуть, під кремлівським патріотизмом. Нікіта, я тебе дуже поважаю (поважав), завжди захищав від нападок тих манкуртів, чию пісню ти зараз співаєш, від тих, хто говорив, що народу «протиставляєш» себе саме ти. Однак не думав, що доведеться захищати Машу саме від тебе. Проте є стара істина – «ніколи не розштовхувати людей, які навколо тебе, коли піднімаєшся вгору. Пам'ятай, тобі ще спускатися вниз!», – зазначив Ганапольскій.
Російський економіст Сєргєй Алєксашенко, який з 2013 року проживає у США також виступив із критикою Бєлих, однак сконцентрував її на самому факті публічного виступу Бєлих стосовно кар’єрних рішень Гайдар.
«Нікіта, я не знаю, навіщо ти опублікував свій запис щодо рішення Марії Гайдар. Не можу пригадати, щоб ти публічно висловився на її підтримку в той момент, коли вона намагалася висунутися кандидатом у депутати Мосгордуми, а влада чинила їй усілякі перешкоди. Або коли проти неї намагалися порушити кримінальну справу за висмоктаними з пальця приводами. Або коли фінансовані владою змі-боти намагалися звинуватити її в трагедії у Кірові. Ти називаєш це «складнощами із самореалізацією в Росії», хоча складність була лише одна – Маша не хотіла повзати на колінах, благати й облизувати всі можливі місця всім можливим чиновникам. Не знаю, Нікіта, може в тебе таких складнощів не виникає. Але це – твоя проблема. І проблема твоєї совісті», – написав економіст.
Російські блогери активно відгукнулися і безпосередньо на факт призначення Гайдар в Україні.
Зокрема Лєонід Бєршидскій, екс-головред російського інтернет-видання «Слон», який також працював в українській редакції «Forbes», висловив одразу кілька думок щодо кадрової політики в Україні. Зокрема, він пропонує дозволити росіянам працювати в Україні без будь-яких документів та зробити російську мову другою державною. За його словами, це «спосіб змусити російських громадян, яким незатишно при Путіні, розглянути переїзд в Україну, а не в країни ЄС та Азії, і це був би потужний асиметричний хід».
Ці слова Бєршидскій опублікував 20 липня, а от 18 липня, після призначення Гайдар, він зробив дві інші заяви, щоправда не вказуючи імен:
«Московські мажори краще за всіх вміють робити реформи. Де завгодно, крім Москви» і «Коли Володю Фєдоріна (екс-головред Forbes Україна – Ред.), а потім і мене, а там і зовсім дивних всяких персонажів – дивніше навіть нас – виписували з Москви до Києва створювати різні ЗМІ, це було дещо безглуздо. Ну тобто ми з Володею знали свою справу, але, в принципі, я бачив у Києві людей не слабше. Правда, то було за часів Януковича, і, можливо, наша цінність була в нічийності. Але скоріше справа в українському підсвідомому комплексі неповноцінності. Який тепер розцвів таким дивно пишним цвітом, що слова «революція гідності» звучать злегка знущально, вам не здається?»
Інший російський журналіст Аркадій Бабчєнко закликав не тиснути на Гайдар через те, що вона відмовилася відповідати на питання «з ким воює Україна».
«Не будучи шанувальником Марії Гайдар – і треба зауважити зовсім не будучи – питань до Марії Єгорівні у мене вагон і маленький візок – давайте все ж скажу ще пару речей про животрепетну тему. На мій погляд, не варто пропонувати людині, у якої в країні, в якій за слова можуть і посадити, і взяти в заручники близьких, а то й просто банально вбити посеред вулиці (і це я зараз не тільки Боріса Нємцова маю на увазі) – у якого в такій країні залишилися і близькі, і якісь справи, та й сам він взагалі громадянин цієї країни і так далі – не варто їй тричі пропонувати сказати на камеру речі, які вона говорити не хоче. Тим більше будучи зараз таким об'єктом цькування, який в Росії вже півроку не було. Хоче людина сказати, що вона думає, готова вона особисто – сама і тільки сама – взяти на себе ризик назвати речі своїми іменами – вона назве. Не хоче, не готова – ну так і не треба», – написав Бабчєнко і додав, що аналогічне запитання варто задати президенту Петру Порошенку і Верховній Раді України.