Російська влада не припиняє своїх зусиль щодо дискредитації України на міжнародній арені. Для цього використовуються всі можливі засоби – від кишенькових політиків та експертів до місцевих медіа-ресурсів. Такі дії пояснюються слабкою позицією РФ, яка погіршується через вплив санкцій та поглиблення ізоляції на міжнародній арені. Росія не може протистояти західному світу в економічному, технологічному та військовому плані, тому намагається грати на найбільш вразливому місці західних демократій – свободі думок. Саме завдяки ліберальному середовищу, відкритому до будь-яких альтернативних поглядів, можливе поширення необхідної Кремлю пропаганди та дезінформації. Фактично Європа та США стають жертвами власної цивілізованості. За даними аналітичного центру «Альянс захисту демократії» німецького Фонду Маршалла (Alliance for Securing Democracy of the German Marshall Fund) з 2004 року підтверджено спроби інформаційного втручання Росії у 27 країнах світу.
Москва намагається створити свою паралельну реальність в західних ЗМІ. Наприклад, в статті американського видання The Huffington Post наводилася думка політолога Джеремі Кузмарова (Jeremy Kuzmarov), який стверджує про нелегітимність чинної влади в Україні, яка так само корумпована, як і попередня і яка здійснилаержавний переворот. Крім того, американський експерт упереджено стверджує, що наразі лідери країни мають зв’язки та домовленості з неонацистськими угрупованнями. Останні обвинувачуються автором у порушенні прав людини та військових злочинах проти сепаратистів самопроголошених республік (при цьому згадуються «таємні українські в’язниці», які вже встигли стати певним інтернет-мемом). Крім того, Кузмаров підкреслює, що присутність російських військових на Донбасі мінімальна, а сепаратисти користуються великою підтримкою місцевого населення. Всі ці тези використовуються для того, щоб переконати офіційний Вашингтон утриматися від передачі летального озброєння до України.
Читайте також: Russia Today у Франції: пропаганда проти журналістики
Таку ж думку неодноразово поширює і французьке видання AgoraVox, кореспондент якого Крістель Неан (Christelle Neant) говорить про те, що Вашингтон замість владнання цього конфлікту, намагається ще більше роздмухати полум’я війни. Напевно, Кремль не готовий до зростання втрат серед підрозділів «ДНР/ЛНР» та «відпускників» і тому намагається зупинити озброєння Збройних сил України всіма можливими способами. Однак на Заході вже намагаються боротися з такими інформаційними вкиданнями. Зокрема, колишній заступник генерального секретаря НАТО Александр Вершбоу в своєму виступі на нещодавньому засіданні аналітичного центру Atlantic council заявив, що російська дезінформація має на меті підірвати ті аспекти міжнародної політики, які шкодять Росії, в тому числі санкції за агресію в Україні. На думку експерта, зараз необхідна спільна трансатлантична відповідь на дії РФ, залучення більших ресурсів та спеціалістів для протидії шкідливому інформаційному впливу. Вершбоу вважає, що дієвим інструментом може стати посилення обізнаності населення та політиків про цю проблему.
Іншим напрямком інформаційної кампанії Москви є формування за кордоном позитивного іміджу окупованих територій. На підтримку «ДНР/ЛНР» періодично проводяться невеликі за масштабом акції, які надалі мають доволі велике висвітлення в проросійських ЗМІ. Так було в Болгарії під час святкування 140-річчя штурму Шипкінського перевалу, де група невідомих розгорнула прапор самопроголошеної «ДНР» намагаючись привернути увагу до «злочинів української влади проти свого народу». Виконавці цього перфомансу – місцева неурядова організація «Асоціація визволення». На сайті цієї організації можна знайти мету руху: «робота з виховання любові до Батьківщини (…) у підростаючого покоління, а також виховання молоді в дусі християнських цінностей та дружби з православним слов’янським народом Російської Федерації». Така дещо незрозуміла акція змусила виправдовуватися вже офіційних чиновників – подію коментувала вже голова МЗС Болгарії Єкатєріна Захарієва. І хоча вона вказала на те, що «ДНР» залишається невизнаною, водночас вона зауважила що громадяни країні вільні в висловленні своїх поглядів.
Російські політтехнологі не залишають без уваги і анексований півострів. Так, російські ЗМІ активно цитували заяву заступника голови німецької партії «Альтернатива для Німеччини» Александра Голанда, який наполягав на визнанні урядом ФРН результатів «кримського референдуму» 2014 року. Крім того політик вважав необхідним відновити добрі стосунки з Росією та залучити її до розбудови європейської системи безпеки. Дружити з РФ закликали і на черговому конгресі партії в Магдебурзі. Місто обране не випадкове, адже саме на території колишньої Німецької Демократичної Республіки традиційно залишаються найбільше німців-прибічників Росії та російських емігрантів. Крім «АдН» в форумі брали участь представники забороненої в ФРН руху «Громадяни Рейху» та ультраправі «Консервативні російські німці». Набір лозунгів форуму традиційний – добрі стосунки з Росією, визнання анексії Криму, скасування санкцій та «деамериканізація» німецької політики.
Читайте також: Politico: Погляд на російську пропаганду зсередини
Поряд з традиційними методами РФ використовує і більш новітні. Появу штучних користувачів соцмереж, які поширювали необхідну інформацію проти України в інтересах Москви було виявлено вже доволі давно. Але вперше про це заговорили офіційно.
Так, за результатами дослідження, яке було проведено Центром стратегічних комунікацій НАТО, близько 70% всіх Twitter-коментарів написаних російською про навчання Альянсу та присутності підрозділів організації в країнах Балтії та Польщі – є фейковими. Вони написані штучними користувачами, часто повторюють той самий текст і містять однакові помилки. А згідно з розслідуванням адміністрації Facebook, яке було оприлюднено нещодавно, під час президентських виборів в США минулого року було зафіксовано створення цілої мережі штучних аккаунтів та спільнот, які активно робили публікації проти Хілларі Клінтон. Крім тисяч «ботів», виявлено, що невідома компанія замовила рекламне просування близько 3 тисяч публікацій на суму близько $100 тисяч. За словами директора з безпеки Facebook Алекса Стамоса, ця реклама не містила в явній формі закликів підтримати того чи іншого кандидата, а часто навіть не торкалася теми виборів в США. Натомість просувала однобоке ставлення до найбільш дражливих проблем: права ЛГБТ, расові суперечки, законодавство щодо мігрантів та володіння зброєю. Як додав Стамос, в половині випадків спеціалісти Facebook змогли знайти зв'язок з Росією. Наприклад, реклама покупалася з ІР-адресою, що належить США, але в окремих налаштуваннях аккаунту можна було знайти російську мову. Більшість штучних аккаунтів вдалося примусово заблокувати. Він також зауважив, що всі знайдені дані,передані відповідним державним органам, які займаються розслідуванням ймовірного російського втручання в американські вибори і таке співробітництво адміністрації Facebook з владою буде продовжуватися.