Державний секретар Сполучених Штатів Америки Майк Помпео у вівторок, 12 лютого, прокоментував 30-ту річницю падіння комунізму, закликавши країни Центральної і Східної Європи протистояти впливу Китаю та Росії. Про це повідомляє The Associated Press.
Виступаючи в словацькій столиці Братиславі, Помпео зазначив, що Москва і Пекін представляють подвійну загрозу демократичним і вільним ринковим досягненням з часу падіння Берлінської стіни в 1989 році.
Зокрема, держсек зауважив, що посткомуністичні країни особливо вразливі перед хижацькими інвестиціями Китаю і РФ та їхнім політичним втручанням. Так, Помпео наголосив, що для боротьби з цими загрозами Вашингтон розширює свою участь в регіоні за допомогою угод про співпрацю в галузі оборони і програм обміну.
"Я хочу переконатися, що словацький народ розуміє: Америка в ділі, ми повернулися", – повідомив він під час церемонії біля "Воріт свободи" в Словаччині – меморіалу на березі річки Морави на кордоні Словаччини з Австрії, який вшановує пам’ять 400 осіб, убитих на кордонах колишньої Чехословаччини при спробі втекти за межі залізної завіси між 1945 і 1989 роками.
"Ці відносини були побудовані на спільних цінностях, і тепер ми повинні підтримувати їх на тих же умовах, особливо в зв'язку з тим, що російська агресія підриває свободу на цьому континенті, а Китай репресує людей, розширюючи свій вплив за кордоном", – підкреслив він.
"Ми повинні знову і знову повертатися до наших цінностей, щоб гарантувати, що вони продовжують жити", – додав Помпео.
Наголошується, що Помпео перебуває в Словаччині в рамках турне п'ятьма європейськими країнами, яке почалося в Угорщині і продовжиться у Польщі, Бельгії та Ісландії.
Раніше Помпео заявив, що США будуть боротися з Росією за відновлення свого впливу на східному фланзі НАТО, особливо у таких країнах, як Угорщина.
Також Помпео під час переговорів у Будапешті з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сіярто наголосив на важливості підтримки України. Крім того, Помпео застеріг Будапешт від подальшого зближення з Росією. За його словами, залежність Угорщини від російського газу і тісна співпраця з російським президентом Владіміром Путіним становлять ризик для безпеки.
Нагадаємо, 13 грудня 2018 року США закликали Угорщину припинити спроби блокувати співпрацю України з НАТО.