"Соціологи запитували респондентів про ставлення до кожного з правителів ХХ століття, період правління яких був досить тривалим, щоб до них встигло сформуватися певне ставлення", – пояснив заступник директора "Левада-центру" Алєксєй Ґражданкін.
До Брежнєва ставляться позитивно 56 відсотків опитаних, негативно – 29 відсотків. Друге місце займає Йосип Сталін – його оцінила позитивно рівно половина опитаних, і 38 відсотків – негативно.
На третьому і четвертому місці – Микола II (48 відсотків за, 35 – проти) і Микита Хрущов (45 відсотків за і 35 проти). Найнижчий позитивний рейтинг у росіян – 5 відсотків – має Владімр Лєнін.
"У людей є певні асоціації, Сталіна – з перемогами, Брежнєва – з заможністю", зазначає політолог Сєрґєй Чєрняховскій. Хоча "ніхто не хотів би жити в епоху Сталіна, він утілює те, що зараз у дефіциті – справедливість і рівність у страху", говорить професор Московського держінституту міжнародних відносин Валєрій Соловєй.
Антирейтинг очолили Михайло Горбачов (його недолюблюють 66 відсотків опитаних) і Борис Єльцин (64 відсотки). У позитивній частині рейтингу обидва політики отримали трохи більше 20 відсотків голосів.
"Це говорить про відсутність історичних знань та історичної рефлексії – люди говорять про міфи, а не реальні постаті", – прокоментував член правління міжнародного товариства "Меморіал" Ян Рачінскій.
Опитування "Левада-центру" проводилося у квітні 2013 року серед півтори тисяч респондентів у 45 регіонах Росії.