ФСБ Росії повідомляє, що затримала 106 нібито прихильників “молодіжного українського неонацистського угруповання "МКУ" у 37 російських регіонах. Двоє з них нібито підозрюються у підготовці нападів на освітні установи. Також серед затриманих – адміністратори інтернет-спільнот угруповання, яакі начебто пропагують екстремістську ідеологію.
Зазначається, що лідером “МКУ” – Єгор Краснов, 2000 року народження, якого оголошено в міжнародний розшук. Організація нібито підбурювала через соцмережі до терактів та масових вбивств.
"При цьому в Пензенській області та Республіці Комі припинено злочинну діяльність афілійованих з "МКУ" двох екстремістських груп чисельністю п'ять та вісім осіб відповідно. За адресами їх проживання вилучили гладкоствольну та нарізну цивільну мисливську зброю та боєприпаси до неї, пневматичні пістолети, охолощені пістолети та автомати”, зазначається в повідомленні.
Це не вперше російські спецслужби ловлять українських “диверсантів” та звинувачують у роботі на владу України та екстремістській діяльності. Зовсім нещодавно, 2 грудня, на сайті ФСБ з’явилась інформація про затримання трьох “українських агентів”. Двох чоловіків у повідомленні називають працівниками СБУ, які приїхали до Росії збирати інформацію та документувати “стратегічно важливих підприємств життєзабезпечення та об'єктів транспортної інфраструктури”.
“Затримані зізналися у тому, що завербовані чинним співробітником СБУ у Тернопільській області полковником Коваликом Василем Васильовичем, 1973 р.н., який поставив їм завдання щодо збору інформації про стратегічні об'єкти за винагороду у сумі 10000 доларів США”, – пише у повідомленні.
Також зазначається, що затримано агента ГУР України, який хотів вчинити терористичний акт в Росії. ФСБ пише, що як теракт планувався підрив двох саморобних вибухових пристроїв загальною масою 1,5 кг у тротиловому еквіваленті.
Читайте також: ФСБ катувала звинуваченого в кримській диверсії українця Панова – правозахисники
У СБУ цю інформацію спростували й зазначили, що такі повідомлення – частина гібридної війни Росії й спрямовані на дискредитацію української спецслужби. Олександр Цілик, якого звинувачують у спробі теракту, за словами його матері, працював у кав’ярнях та барах та продавав каву. До Росії поїхав у робочих справах і зник.
Раніше, 10 листопада, в окупованому Росією Криму затримали мешканця Ялти, якого звинуватили у зборі інформації для СБУ з 2017 року по 2018 рік. Він буцімто передавав українським спецслужбам відомості, що становлять державну таємницю. Йому загрожує 20 років позбавлення волі.
Про “неонацистів” згадували ще й у вересні цього року. В місті Уфа, столиці республіки Башкортостан, російські спецслужби нібито затримали 5 людей 2001-2003 років народження. Їх назвали “учасниками неонацистського угруповання, які здійснювали підготовку терористичного акту з використанням саморобних вибухових речовин та вибухових пристроїв”. Як зазначається у повідомленні ФСБ, крім вибухових пристроїв, холодної зброї та інструкцій з виготовлення вибухівки, ще у “неонацистів” вилучили портрет Степана Бандери та портрети голів Третього Рейху.
До цього, у квітні 2021, ФСБ затримали чоловіка, цього разу в Севастополі, якого звинуватила у передачі розвідданих про Чорноморський флот Мінобороні України. Спецслужби називають затриманого “громадянином Росії”, тому проти нього порушили кримінальне провадження за Російським кримінальним кодексом.