Росія вирішила побудувати електростанції у Криму за кредити громадян – Reuters

24 Грудня 2015, 16:49

Держкомпанія Технопромекспорт, призначена російською владою оператором будівництва електростанцій в окупованому Криму, планує залучити для фінансування проектів банківські кредити в розмірі 46 мільярдів рублів, повернення яких забезпечать споживачі в центрі країни та на Уралі, повідомив журналістам у середу, 23 грудня, міністр енергетики Алєксандр Новак.

Росія планує у 2017-2018 роках побудувати на півострові дві електростанції потужністю 470 мегават кожна для того, щоб забезпечити Крим, раніше на 70-80% залежний від поставок з України, власною електроенергією.

Загальна вартість будівництва зараз становить 71 млрд рублів і є частиною великого проекту енергонезалежності Криму від поставок з України. До нього також входить енергоміст через Керченську протоку, перший етап якого Москва з випередженням терміну завершила 15 грудня, а фінальний намітила на квітень-травень наступного року.

Росія поспішає закінчити прокладку кабелів по дну протоки після того, як Крим майже на два тижні залишився без світла через підрив опор чотирьох ліній електропередач (ЛЕП) на території України, що живлять півострів. Влада України, яка  вимагає повернути Крим, відновила тільки одну ЛЕП. Ремонт трьох найпотужніших ЛЕП не здійснюється, оскільки кримські татари блокують до них доступ.

Спочатку будівництво нових станцій в Криму планувалося вести за гроші інвесторів. Проте світова санкційна політика завадила реалізації даної ідеї. У підсумку відповідальною була призначена «дочка» держкорпорації Ростех Технопромекспорт, яка потрапила під санкції.

Перший етап енергобудівництва у Криму РФ вирішила оплатити цього року за рахунок бюджету і вже виділила більше 25 млрд рублів.У наступному році ще близько 25 млрд рублів повинен вкласти Технопромекспорт, які він візьме в якості кредиту, повідомив Новак. Міністр енергетики відмовився назвати ім'я банку-кредитора.

«Решта необхідних коштів, найімовірніше, також будуть позиковими. Але влада прийме рішення щодо цього наступного року», – сказав він.

Повертати кредитні кошти Технопромекспорт буде за рахунок механізму аналогічного договорами поставки потужності, що гарантує в електроенергетиці Росії повернення вкладень ринком з нормою прибутковості. Це означає, що після введення станцій споживачі першої цінової зони оптового ринку електроенергії, яка охоплює європейську частину Росії і Урал, платитимуть надбавку до ціни на потужність протягом 15 років.

Нагадаємо, у Росії заявили, що готові купувати українську електроенергію для Криму.