Росія використовує таємні операції впливу проти України

16 Серпня 2024, 10:06

З початку повномасштабної війни Москва «бомбардує» соцмережі прихованими спробами підірвати підтримку Києва з боку Заходу, активно поширює коментарі національних законодавців від Франції до Канади, які стверджують, що десятки мільярдів доларів, наданих Україні, нібито краще було би витратити у себе вдома.

Напередодні президентських виборів у США, де провідні республіканці відкрито ставлять під сумнів фінансову підтримку України з боку Вашингтона, Meta зазначає, що російські агенти впливу, ймовірно, будуть використовувати ці внутрішні меседжі для власної політичної вигоди.

«Ми очікуємо, що у період до виборів у США російські агенти просуватимуть коментарі на підтримку кандидатів, які виступають проти допомоги Україні, і критикуватимуть тих, хто підтримує її оборону. Це може виражатися у звинуваченні США у наданні фінансової допомоги Україні через економічні труднощі, зображенні українського уряду як ненадійного або посиленні голосів, які висловлюють проросійські погляди щодо війни та її перспективи», — йдеться у звіті.

За спостереженнями Meta, попередні операції, пов’язані з Росією, суттєво відрізнялися за наративами, на яких вони зосереджувалися. Якщо раніше вони стосувалися соціальних проблем чи бізнес-інтересів операторів, то з початку повномасштабної війни вони певною мірою консолідувалися навколо підриву України всередині країни і за кордоном.

«Деякі мережі також зосередилися на інших країнах, зокрема Грузії, Молдові та інших. Незалежно від того, хто є операторами, наратив у різних соцмережах є спільним: підтримка українського уряду в його захисті від Росії є шкідливою як для України, так і для її союзників», — йдеться у звіті.

У своєму останньому звіті компанія поділилася чотирма російськими таємними операціями впливу, які націлені на користувачів соціальних мереж у Європі, США та таких країнах, як Азербайджан і Малі.

На кого спрямовані таємні операції впливу Росії?

Перша із цих операцій була зосереджена на фіктивних новинних сайтах з чітким брендингом, які також були присутні у YouTube, Telegram і TikTok. «На момент написання цієї статті вони продовжують працювати і публікувати “новини” про політику грузинською, вірменською, азербайджанською та російською мовами, — зазначають у Meta. — У Грузії вони писали про нещодавні протести проти “закону про іноагентів”, де вони критикували протестувальників і підтримували партію “Грузинська мрія”. В Азербайджані — критикували Захід, а у Вірменії підтримували Росію».

Для цієї операції особи, які стояли за цією мережею, використовували фейкові акаунти. «Хоча вони намагалися приховати свою особистість і координацію, наше розслідування виявило зв’язки з особами, пов’язаними із зареєстрованою в Москві маркетинговою фірмою під назвою IMA Digital», — йдеться у звіті.

Друга операція також була зосереджена на фіктивних сайтах, які під виглядом провідних ЗМІ — таких як, наприклад, Fox News, Deutsche Welle чи Telegraph — змішували політичні історії з не пов’язаними з ними розважальними матеріалами та плітками про знаменитостей, а також іншими матеріалами. Для поширення контенту використовували YouTube, Telegram і X (раніше Twitter).

Ця мережа зосередилася на двох основних темах. Для франкомовної аудиторії у Африці ця операція просувала російську інтеграцію в регіоні і критикувала присутність Франції, зокрема за допомогою зображень у стилі мультфільмів. «Для англомовної аудиторії ця кампанія публікувала матеріали переважно про зменшення підтримки України на Заході, зокрема згенеровані штучним інтелектом читці новин на YouTube критикували президента США Джо Байдена та демократів за надання допомоги Україні замість того, щоб інвестувати кошти у власну країну», — зазначає Meta.

Третя операція зосереджувалася на тому, щоб підірвати підтримку України, але вдаючи, ніби користувачі її таки підтримують. Хоч вони зайняли, здавалося б, проукраїнську позицію, закликаючи до отримання більшої кількості зброї з Європи, паралельно постійно наголошували на українських бойових втратах, закликали до більш суворого покарання для українців, які уникають призову, і вимагали проведення президентських виборів в Україні у 2024 році.

«Операція поєднувала у собі створення вигаданих новин та громадських організацій в інтернеті з посиленням реальних трюків у Франції, Німеччині та Польщі, пов’язаних з війною в Україні», — стверджують у звіті. Наприклад, люди, які стояли за операцією, публікували новини та поточні події, зокрема критикували чинну владу за нездатність захистити країну, низький рівень мобілізації та заклики до проведення виборів у 2024 році, стверджуючи, що рішення президента Володимира Зеленського про їхнє перенесення порушує статтю 103 Конституції. «Вони також створили фан-сторінки Петра Порошенка та Олександра Усика, закликаючи кожного з них балотуватися на посаду президента», — йдеться у звіті.

Ця кампанія також діяла і проти Молдови. Там, зокрема, публікували матеріали про проросійських політиків і критикували чинний уряд румунською мовою. Кампанія також просувала начебто незалежну петицію із закликом скасувати голосування поштою в Молдові. «Хоча люди, які стояли за цим, намагалися приховати свою особистість і координацію, наше розслідування виявило зв’язки з окремими особами в Росії, в тому числі з тими, які брали участь у численних кампаніях CIB, які ми видалили в минулому з російського Інтернету: Research Agency (IRA), Social Design Agency and NewsFront», — наголосили у Meta.

Четверта операція Росії мала два окремі кластери активності. Першим керувала група управління соціальними мережами на Шрі-Ланці і була націлена на Україну і Польщу. Другим керувала аналогічна структура в Непалі і спрямовувалася на ЄС і США. Обидва кластери були насамперед зосереджені на підриві України та її підтримки на Заході.

Люди, які стояли за цією операцією, використовували фейкові акаунти для управління сторінками, які видавали себе за українські організації та громадських діячів на Заході. Деякі з цих акаунтів використовували фотографії, які, ймовірно, були створені ГРУ.

«Основні зусилля, спрямовані на Україну, включали створення сторінки для, як здається, фіктивного суб’єкта під назвою “Центр інформаційного захисту”. Цей кластер поширював розлогі текстові пости українською мовою про внутрішню політику, призов до армії, звинувачення в дезінформації та критику уряду і президента Зеленського. Невеликі зусилля, спрямовані на Польщу, складалися з публікацій польською мовою про українських мігрантів, у тому числі пропозиції, щоб польські школи викладали учням українську мову, історію та літературу, щоб допомогти українським біженцям почуватися комфортніше в Польщі», — кажуть у Meta.

Дії, спрямовані на ЄС і США, включали публікації англійською мовою переважно про західну допомогу, надану Україні, про втрати серед українських солдатів, про те, що український уряд не зміг захистити свій народ, а також критику Заходу за надання Україні летальної зброї і за те, що він допустив воєнні злочини в Газі.

«Ми розпочали наше розслідування після того, як отримали наведення від ФБР про невелику частину цієї діяльності, яка привела наші команди до виявлення ширшої мережі. Хоча люди, які стояли за нею, намагалися приховати свою особистість і координацію за двома окремими кластерами, керованими операторами в різних країнах, наше розслідування виявило зв’язки з Ruposters, новинним агрегатором, що базується у Москві, з публічною історією обслуговування державних замовлень», — стверджує Meta.