Саудівське інформаційне агентство аль-Арабія у своїй замітці про російські атаки дронами, акцентує увагу на тому, що відправленням десятків безпілотників до Росії іранський режим розширив своє втручання в російсько-українську війну. У виданні акцентують увагу на обстрілах 25 вересня – на випадку, коли, за повідомленням російської пропаганди, один із безпілотників обійшов ППО України та завдав удару по штабу ВМС в Одесі. Тоді ОК «Південь» повідомляло про знищення адміністративної будівлі в районі порту.
Використання Росією безпілотників Shahed-136 в Україні є найбільшим виходом арсеналу Тегерана за межі Близького Сходу, а також підкреслює недоліки російської програми БПЛА, яка не змогла протистояти вогневій потужності, розгорнутій Україною. Видання передає, що в цьому контексті Бернард Хадсон, колишній директор відділу боротьби з тероризмом у Центральному розвідувальному управлінні США, каже, що безпосередній вплив на поле бою від використання Іраном безпілотників у війні в Україні важко оцінити, але це розгортання дає Тегерану можливість випробувати свою продукцію проти систем оборони НАТО.
Видання Рай альяум, що базується у Лондоні, подало використання іранських БПЛА Кремлем у дусі російської пропаганди. У матеріалі видання йдеться про те, що Shahed-136 стають «передвісникам кінця американської гегемонії». У матеріалі видання пишуть, що використання Росією іранських безпілотників в атаці на українські міста спричинило занепокоєння Ізраїлю. Мовляв, країна дуже стурбована й задається питанням, якщо безпілотники настільки небезпечні, то чого очікувати від іранського ракетного удару глибоко по території Ізраїлю?
Видання акцентує увагу також і на питанні іранської ядерної програми, яка авторам видається частиною того самого паззлу, що й війна в Україні. «Ізраїль стверджує, що проблем між Іраном і міжнародним співтовариством не обмежується ядерною програмою, а ще й здатністю Ірану використовувати сили, такі як ракети, безпілотники тощо, на всьому Близькому Сході, а тепер і в Східній Європі також», – стверджують на шпальтах видання.
Читайте також: Foreign Policy: Україна хоче бути для НАТО другом з гарантіями
Тимчасом йорданський новинний портал аль-Баваба, повідомляючи про російські удари з використання БПЛА, спирається на українські джерела і висвітлює події з позицій, близьких до українських. Також видання провело цілий лікнеп на тему іранських дронів. Посилаючись на видання Arab Defense, там повідомляють, що Shahed-136 мають дальність близько 2000 кілометрів і становлять значну загрозу. З такими висновками не згодні у панарабському виданні Індіемадж. Там повідомляють, що дрон має радіус дії в кілька сотень кілометрів, що більше схоже на правду. «Shahed-136 заснований на примітивній техніці і може бути легко перехоплений, а його компоненти не є цінними ні з точки зору технологій, ні з точки зору двигунів. Тим не менш, вони становлять загрозу для підрозділів, які не мають засобів ППО, а також для інфраструктури», – стверджують у виданні, посилаючись на військового аналітика Мохаммеда Хасана.
Єменське видання 4 травня розглядає проблему використання дронів Shahed-136 у зовсім іншому ключі. Там проблематизують можливість подальшого використання Іраном дронів для нанесення шкоди Саудівській Аравії. «Вашингтонський інститут близькосхідної політики припустив, що безпілотники будуть найкращою зброєю, якщо Тегеран вирішить завдати удару по Саудівській Аравії. Одним із варіантів перед нею є безпілотники-смертники Шахед-131 і Шахед-136 Революційної гвардії, деякі з яких Іран нещодавно передав Росії для використання у війні проти України. Іншою можливістю є дещо більші літаки-смертники Arash-2/Kyan-2, які зараз використовуються Національними збройними силами Ірану», – йдеться у матеріалі видання.
Як передає видання, приводом атакувати Аравію для Ірану може бути звинувачення першої у «розхитуванні режиму». Мова йде про масові протести, які тривають в Ірані останні тижні, і відповідальність за які іранський уряд покладає на закордонні сили, у тому числі й на Ер-Ріяд. Тут видання знову посилається Вашингтонський інститут близькосхідної політики, аналітики котрого твердять, що «заява хуситів, партнерів Ірану в Ємені про те, що вони не будуть продовжувати перемир’я з арабською коаліцією на чолі з Саудівською Аравією, не є випадковою».