Скорочення обсягів експорту газу до ЄС та зниження цін на енергоносії не лише вплинуло на доходи російського монополіста Газпрому, а й позбавило необхідних коштів бюджет РФ. Про це повідомило британське агентство Reuters.
Як повідомляється, Газпром забезпечує майже п'яту частину доходів федерального бюджету, і Міністерства фінансів РФ потребує цих коштів, щоб пережити економічну кризу, спричинену західними санкціями через події в Україні.
Однак м'яка зима, підвищення рівня енергоефективності і небажання ЄС імпортувати газ з Росії призвела до того що деякі з основних клієнтів Газпрому скоротили транзит удвічі.
За даними європейських газових операторів Nel і Opal, з 1 по 17 лютого середньодобові поставки російського газу газогоном «Північний потік» через Балтійське море скоротилися до 45 мільйонів кубометрів (мкм), в той час як за аналогічний період 2014 року цей показник становив 98 млн.
Обсяг транзиту через Україну Європи в середньому за згаданий період становив 48 млн кубометрів, порівняно з з 104,4 млн кубометрів минулого року.
Доходи від продажів газу до Європи становлять понад половину прибутків Газпрому. Сама компанія формує 8% річного ВВП Росії.
Експерти зазначають, що при збереженні низької ціни на газ, яка, в свою чергу прив’язана до ціни на нафту, що з середини минулого року втратила половину своєї вартості, Газпром і Росія зазнають мільярдних збитків.
Зокрема, аналітик Сбербанку Алекс Фак стверджує, що бюджет РФ може втрачати близько $6 мільярдів доларів на рік, якщо ціна на газ для Європи знизиться на 35%, а обсяг продаж скоротиться на третину.
Представники Газпрому не коментують цей показник, зазначивши лише, що падіння експорту обумовлене теплою погодою і низькими цінами.
Крім того, Газпром зазнає збитків через довгострокові контракти, які становлять основу домовленостей з європейськими трейдерами. Міністерство економіки Росії прогнозує, що середня ціна російською газу для Європи скоротиться до $ 222 за тисячу кубометрів.
«Трейдери знають, що зможуть купити дешевший газ в квітні або травні, тож зараз вони беруть арбітраж і використовують запаси, які залишилися в сховищах», – прокоментував ситуацію представник італійської компанії.
Читайте також: Росія не зможе відмовитися від транзиту газу через Україну