Як відомо, з кінця липня 2013 року в РФ діє заборона Росспоживнагляду на поставки в Росію кондитерської продукції компанії Roshen, проте цього року Росія вирішила посилити торгову війну.
Після анексії Криму і початку військового конфлікту між Україною і Росією Россільгоспнагляд увів безліч обмежень на постачання української продукції до Росії.
Ще на початку квітня російська санітарна служба заборонила ввезення на територію РФ продукції кількох українських підприємств, що виробляють молочну продукцію.
У травні Россільгоспнагляд обмежив поставки м'яса з України. Причиною такого рішення стало "перевищення допустимої кількості мезофільних аеробних і факультативно-анаеробних мікроорганізмів". А 31 липня Россільгоспнагляд призупинив рішення про відновлення поставок із ЄС до РФ м'ясного тримінгу (обрізків) у зв'язку з виявленням рактопаміну (гормону росту, забороненого в РФ і ЄС).
Россільгоспнагляд з 16 червня ввів тимчасові обмеження на ввезення продовольчої картоплі з України до Російської Федерації у зв'язку з нібито неодноразовими випадками виявлення карантинного для Російської Федерації об'єкту – золотистої картопляної нематоди.
У червні Россільгоспнагляд почав «воювати» проти української кукурудзи. Так у російському відомстві подали недостовірну інформацію про площу розповсюдження шкідника кукурудзи в Україні, більш ніж удвічі перебільшивши її, з метою знайти причину для заборони поставок українській продукції.
«На офіційному сайті Россільгоспнагляду нещодавно з'явилося повідомлення, в якому вказані свідомо недостовірні дані про площу розповсюдження західного кукурудзяного жука в Україні. А саме, вказана площа розповсюдження шкідника – більш як 72 тис. га, що не відповідає дійсності», – повідомили на це у Державній ветеринарній та фітосанітарній службі України.
За даними Держветфітослужби, які раніше були опубліковані у відкритому доступі на порталі відомства, площа розповсюдження шкідника кукурудзи становить 33 тис. га.
Так з 30 червня Росспоживнагляд посилив вимоги до документації на ввезення до Росії української харчової продукції тваринного походження.
4 липня Російська санітарна служба ввела заборону на постачання молока, виробленої на деяких українських підприємствах, а з 28 липня повністю обмежила ввезення молока і молочної продукції з України.
Окрім того, Россільгоспнагляд додатково звернувся до білоруських колег, які пообіцяли розглянути питання введення аналогічних заборон. Варто зазначити, що міністр агрополітики України Ігор Швайка заявив про нові ринки збуту української "молочки". За його словами,продукцією зацікавився Китай.
З 28 липня зупинили ввезення до Росії української рослинної продукції в ручній поклажі, багажі та посилках. З 29 липня призупинили ввезення української плодоовочевої продукції та рибних консервів, а з 31 липня – соків. Під забороною перебувають поставки до Росії свинини.
Також у Росії раніше говорили й про заборону українського пива.
З 1 серпня Россільгоспнагляд заборонив ввезення з України соєвих бобів, соняшника, кукурудзяної крупи та соєвого шроту нібито через численні порушення фітосанітарних вимог.
Причиною Россільгоспнагляд називає засмічення продукції насінням карантинних бур'янів: ценхрусом малоквіткових, амброзією полинолистої та низкою волосистої.
Як відомо, раніше в Россільгоспнагляді заявили, що можуть повністю призупинити ввезення продовольства з України на час проведення переговорів про її євроінтеграцію.
Хоча спочатку російська влада вирішила не запроваджувати мита на поставки в окупований Крим українського продовольства, проте нещодавно працівники Россільгоспнагляду не допустили на територію Криму партію морепродуктів вагою 18,5 тонн з Одеси.
Торгові війни торкнулися й інших країн.
З 1 серпня запроваджує обмеження на ввезення на територію РФ овочів і фруктів з Польщі нібито через карантинних шкідників.
"Ми прийняли рішення про запровадження обмежень на ввезення в РФ практично всіх овочів і фруктів з Польщі. Вони пов'язані з неодноразовими порушеннями сертифікації та виявленням карантинних об'єктів", – сказав помічник керівника Россільгоспнагляду Алєксєй Алєксєєнко.
У відповідь поляки перейшли на яблучний раціон.
“Ми вирішили роздавати яблука на вулицях, аби показати, що думаємо про політику Путіна, та щоб висловити підтримку нашим фермерам. Гадаю, вся країна тепер повинна активно споживати яблука”, – каже депутат з партії “Громадянська платформа” Радомир Шумелда.
У Варшаві переконані, що російська заборона – це помста за підтримку України та санкції, запроваджені проти Москви ЄС. В уряді Польщі не приховують, що наслідки будуть болючими.
“У ці часи кризи, яка сталася не з вини наших виробників і не з вини Польщі, наші фермери повинні отримати компенсацію від ЄС, щонайменше відшкодування витрат на виробництво”, – зазначив міністр сільського господарства Польщі Марек Савіцькі.
Так нещодавно Федеральна служба з нагляду у сфері захисту прав споживачів і благополуччя людини виявила порушення при обігу на території Росії американського віскі типу бурбон.
За даними Росспоживнагляду, зазначений віскі не проходив державну реєстрацію на відповідність вимогам технічних регламентів Митного союзу, хоча на його етикетці розміщений єдиний знак обігу продукції на ринку держав-членів МС – "ЄАС".
Також в уряді РФ підготували законопроект про призупинення дії угоди про вільну торгівлю з Грузією.
За цей час в Україні заборонили продаж цукерок та плавлених сирків деяких російських виробників.