Росія та Сполучені Штати не можуть дійти згоди щодо справи Сноудена

26 Червня 2013, 14:08

Уникнення екстрадиції Сноудена з боку президента Владіміра Путіна загрожує не лише поглибленням протиріч між Російською Федерацією та США, але й розладом міжнародної співпраці у вирішенні глобальних проблем, наприклад, сирійського конфлікту. Насамперед це пов’язано з тим, що США, «втягує» у конфлікт і Китай. Як і російський президент, китайські політики, зокрема голова Міністерства закордонних справ КНР – Хуа Чуньїн (Hua Chunying), заперечують критику з боку Вашингтону. За наявного стану справ Китай та РФ опиняються по один бік барикад, що може суттєво вплинути на дії міжнародної Спільноти по відношенню до Сирії, адже обидві названі держави мають право вето у Раді Безпеки ООН.

Під час свого візиту до Фінляндії Владімір Путін висловив побажання не втручатися у справу Сноудена. Останню президент порівняв із стрижкою поросяти: «багато вереску, але мало вовни». На зустрічі з фінським лідером країни Саулі Ніністо (Sauli Niinisto) Путін також наголосив на тому, що Сноуден не перетнув державного кордону РФ.

У своїх заявах Путін нагадав і про те, що між РФ та США немає жодної угоди про екстрадицію, а отже останню могло б бути здійснено лише у тому випадку, якби йшлося про кримінал. Президент поставив наступне питання: «чи мають такі люди бути передані для подальшого ув’язнення, чи ні?»

Тим часом, по той бік океану заперечили, що у Москви, тим не менше, є «чітка правова причина» для видачі Сноудена Сполученим Штатам, а саме – анульований паспорт колишнього державного службовця та звинувачення, що були висунуті проти нього.

Окрім цього, вустами спікера Ради Безпеки США – Кейтлін Хейден (Caitlin Hayden) – Білий дім апелював і до посилення російсько-американської співпраці, що мало місце після терактів у Бостоні марафону. Державний секретар Джон Керрі  свєю чергою заявив наступне: «Це вірно, що між Росією та Сполученими Штатами немає договорів про екстрадицію, але між ними є стандарти поведінки суверенних націй».

Нагадаємо, що 23 червня Едвард Сноуден прибув з Гонконгу до Москви із наміром летіти до Еквадору для отримання політичного притулку.