З початку російського вторгнення в Україну відносини між Ер-Ріядом і Москвою перебувають на досить довірчому рівні. Це сильно вирізняється на тлі більшості країн Європи та США, які щоразу більше намагаються протистояти російському тирану, натомість принц Мухаммед вирішив поглибити зв’язки, пише журналіст The Guardian Мартін Чулов, що спеціалізується на Близькому Сході:
«Зустріч ОПЕК+ у Відні в середу є останньою віхою у зростаючих відносинах, які дедалі більше ігнорують вимоги союзників Ер-Ріяда та дають Путіну комфорт на критичному етапі війни. Обидві країни, ймовірно, прагнуть підняти ціни на нафту, скоротивши світові пропозиції на 1-2 мільйони барелів на день».
На думку Чулова, це може відштовхнути Вашингтон, який намагався залучити Ер-Ріяд до зменшення загального тиску, збільшивши видобуток нафти. Тепер масштаби кризи поставок стали очевидними, а Байден, який влітку особисто відвідав Саудівську Аравію для нагалодження контактів, після візиту залишився з «пустими руками». Як наслідок, він зіткнувся з неприємною перспективою отримати високі ціни на проміжних виборах, що може негативно вплинути на їх результати. Втім, на думку автора, важливішим для президента США є те, що підвищення цін на нафту може розглядатися як допомога у фінансуванні військових зусиль Путіна.
Виконавчий директор Qamar Energy Робін Міллз вважає, що це свідчить про кардинальну зміну в дипвідносинах між країнами: «Попередня адміністрація Саудівської Аравії була б набагато чутливішою до почуттів США та обміну повідомленнями, навіть якщо б вони зробили те саме… Саудівська Аравія майже завжди робила з нафтою все, що хотіла, незважаючи на прихильність США, але зазвичай вона це прикрашала. Не цього разу», – наводить слова Робіна Міллза Guardian.
Читайте також: Слова мають значення. Як в арабських ЗМІ відреагували на анексію українських територій
Ще одна ознака поглиблення зв’язків між країнами – звільнення іноземних полонених, у тому числі п’ятьох британців, захоплених під час боїв в Україні. Виглядає, наче Путін дозволив Ер-Ріяду вийти на світову арену, адже саудівські дипломати були посередниками в угоді, яка не мала нічого спільного з Близьким Сходом.
Крім того, Саудівська Аравія не засудила вторгнення, а Москва не зважилась зробити те саме щодо вторгнення Саудівської Аравії в Ємен за останні п’ять років. На думку автора Guardian, принца Мухаммеда не тільки не бентежить зацикленість Путіна на націоналізмі «за кров’ю та землею» і спроби повернути славу Радянського Союзу. Часто з’являються ознаки того, що він хоче наслідувати російського тирана із «власним кровним і нафтовим націоналізмом».
Ще 2016 року принц Мухаммед був заступником міністра оборони. Тоді принц викликав до Ер-Ріяду британських дипломатів, серед яких були старші офіцери MI6 і єдиною метою зустрічі було отримати пораду Великої Британії щодо того, як монарху поводитися з Путіним і з тих пір наслідує його.
«Путін розглядає це як новий світовий порядок і думає, що він може взяти з собою Мухаммеда бін Салмана», — стверджує британський чиновник на правах анонімності. «Саудівці володіють дуже потужним нафтовим активом, який все ще відіграє стратегічну роль…Мухаммед бін Салман знає, як його допомогу Путіну сприймають, але йому байдуже», – резюмує .