Росія та Китай збудують п’ять атомних реакторів в Ірані – WSJ

16 Квітня 2015, 11:41

Іран планує збудувати п’ять нових атомних реакторів, залучивши до проекту Китай та Росію. Про це пише американське видання The Wall Street Journal.

«Владімір Путін не гаяв часу, використавши ядерну дипломатію президента Обами з Іраном для комерційних угод», – пише видання.

За даними The Wall Street Journal, багатий на нафту Іран не має великої потреби в АЕС, оскільки вже має одну електростанцію – в прибережному місті Бушері. Разом з тим влада країни вирішила збудувати ще п'ять.

«Ми підписали угоду з росіянами на будівництво двох нових атомних електростанцій для виробництва електроенергії, в той час як китайці також долучаться до проекту найближчим часом», – цитують у публікації Бехруза Камалванді – заступника начальника відомства з атомної енергетики Ірану.

Видання зазначає, що початок ядерної співпраці Ірану з Китаєм датується 1980-ми роками, коли китайські фахівці допомагали Тегерану видобувати уран і виробляти гексафторид урану. Після запровадження проти Ірану санкцій ООН у 2006 році китайські компанії продовжували постачати в Іран заборонені метали і хімічні продукти. Крім того, протягом останніх років Китай був основним покупцем іранської нафти – частину її купували законно, частину – контрабандними морськими шляхами.

Незважаючи на те, що будівництво цивільних АЕС є абсолютно законним, деякі експерти вбачають в цьому можливість для подальших розробок ядерної зброї.

«Реактори можуть використовувати для виробництва плутонію , необхідного для створення ядерної зброї», – зазначив Генрі Сокольський, експерт Центру нерозповсюдження ядерної зброї.

Нагадаємо, 2 квітня в швейцарській Лозанні були укладені попередні домовленості щодо ядерної програми Ірану. Передбачається, що крайнім терміном підписання угоди стане 30 червня.

Іран вимагає, щоб санкції зняли взагалі, але Сполучені Штати ясно дають зрозуміти, що обмеження скасовуватимуть поступово, після підписання остаточної угоди.

В найближчі дні Іран, США, Німеччина, Франція, Великобританія, Росія і Китай повинні ще раз зустрітися, щоб обговорити угоду. 

Читайте також: The Economist про угоду з Іраном: легше домовитися, ніж впоратися з наслідками