Дослідження зброї та боєприпасів, які використовувалися під час війни в Україні показали, що Росія систематично розпалює конфлікт постачаючи її. Про це йдеться у новому звіті проведене британською компанією Conflict Armament Research, який профінансували Євросоюз та уряд Німеччини.
Це дослідження є одним із найповніших на сьогоднішній день з цього питання, адже дає чітке уявлення про незаконні перевезення зброї в Україні та ілюструє масштаби торгівлі зброєю, яка розпалює єдину активну війну на території Європи. Попередні аналізи російської зброї в Україні спиралися на фотографії чи дані урядової розвідки, а у новому звіті увагу зосереджено на фактичному озброєнні. Експерти вивчили десятки гвинтівок, гранатометів, зенітних ракет і тисячі боєприпасів, вилучених у захоплених або вбитих сепаратистських бійців або з позицій, які вони займали. Дослідники перевірили знайдену зброю, відстежили серійні номери та інші ідентифікаційні знаки до виробників.
Це дало "змогу побачити багато чого про призабутий конфлікт, який з початку 2014 року триває на краю Європи», – йдеться у звіті.
У звіті під назвою "Зброя війни в Україні" дійщли висновку, що сили сепаратистів "це більше, ніж ополчення, яке озброєне зброєю, успадкованою від колишнього Радянського Союзу; скоріше, вони імітують сучасні армії і дотримуються встановленої військової доктрини".
Читайте також: "Нарешті, ми давно на це чекали". Реакція соцмереж на застосування безпілотників Bayraktar на Донбасі
"Війна, яка велася вздовж лінії траншеї довжиною близько 280 миль, що прорізає рівнину східної України, почалася після того, як вуличні протестувальники скинули проросійського президента України у 2014 році. Росія відповіла військовим втручанням, якого ніколи не визнавала. Кремль постійно заперечував передачу зброї Україні, навіть після того, як західні уряди задокументували перетин кордону зброї. Це включало гусеничну зенітну ракетну систему, яка збила цивільний літак у 2014 році. Російські чиновники у свою чергу звинувачують західні уряди у розпалюванні конфлікту за допомогою військової підтримки українського уряду, включаючи надання Сполученими Штатами протитанкових ракет Javelin і постачання Туреччиною збройних безпілотників Bayraktar, які вперше були використані в конфлікті лише минулого місяця." – написано у звіті.
Цієї осені конфлікт знову загострився. Комерційні супутникові фотографії та відео, опубліковані в соціальних мережах, показують російські танки та іншу бронетехніку поблизу українського кордону, що викликає побоювання прямого вторгнення. А обсяги передачі озброєнь бойовикам, які вже є в Україні, викладені в новому звіті, підкреслюють нестабільність ситуації.
Читайте також: У західній пресі пишуть про стягування військ РФ до кордонів України. Однак це схоже на російський блеф
У дослідженні в основному розглядалася стрілецька зброя, найсмертоносніша зброя у війнах, навіть коли використовується важче озброєння, як є в Україні.
Дослідники виявили зброю, яка могла надходити лише з російських військових арсеналів. Наприклад, кілька типів гранатометів, снайперських гвинтівок та фугасів, які ніколи не були на озброєнні українських військових, а отже, не могли бути захоплені та використані сепаратистськими арміями. Також у бойовиків з'явилося спеціалізоване озброєння. Дослідники кажуть, що вони задокументували виготовлений на заводі російський пристрій для захисту від ударів, або мінопастку, яку можна встановити під міну, щоб вона спрацювала, коли хтось намагається роззброїти міну.
Інші докази також вказували на те, що сепаратисти мають пряму лінію підтримки з боку Росії. Автомати Калашникова, знайдені в незаконній торгівлі стрілецькою зброєю в конфліктах у світі є повсякденною зброєю багатьох угруповань бойовиків. Зазвичай складаються з кількох частин і невідповідність серійних номерів компонентів є звичайним явищем. Але цього не було на сході України, аджеигвинтівки мають відповідні частини, що свідчить про прямий шлях від заводу до поля бою.
Зазначимо, що у дослідженні було вивчено 4793 боєприпаси стрілецької зброї та 43 одиниці зброї, вилучені з полів битв з 2014 по 2019 рік. Аналітики відстежували боєприпаси за допомогою «штампів» або маркувань на гільзах та зброї за серійними номерами.
Російський уряд та російські виробники зброї не відповіли на запити авторів звіту щодо коментарів.
Читайте також: Бойовики блокують діяльність місії ОБСЄ. Що стоїть за призупиненням роботи на окупованій Донеччині
Дослідження куль намалювало більш повну картину пошуку джерел. Весь зразок боєприпасів для стрілецької зброї був виготовлений на підприємствах на території нинішньої Росії. Поширеність калібру боєприпасів, які використовувалися в автоматах Калашникова лише після 1974 року, свідчить про більш сучасний арсенал.
Однак були виявлені і кулі, які виготовлялися у 1948 році, всього через рік після того, як гвинтівка була вперше представлена в Радянському Союзі.