Росія скорочує експорт нафти та переорієнтовується на азійський ринок – Forbes

8 Квітня 2015, 12:02

Протягом минулого року експорт нафти з РФ скоротився через втрату позицій на європейському ринку, однак наразі російські Лукойл та Роснєфть переорієнтовуються на азійський ринок. Про це пише видання Forbes.

«Російські нафтові компанії намагаються відійти від залежності від Європейського Союзу, в той час як ЄС робить те ж саме зі своїм давнім постачальником нафти і природного газу», – зазначають в публікації, додавши, що експорт російської нафти в Німеччину – найважливіший для Москви ринок – в період 2013-2014 років зазнав суттєвого скорочення, в той час як поставки в Україну знизилися майже вдвічі.

Зокрема, у статті порівняли обсяги експорту російського «чорного золота» у 2011 році із 2014-м. Якщо раніше обсяг поставок до Німеччини становив 11% від усього експорту російської нафти, то у 2014 році він скоротився до 8%. Україна раніше споживала 2% нафти, яку РФ продавала за кордон, однак минулого року поставки знизилися до 1%.

Польща знизила свою частку з 9% до 8%, Казахстан – з 4% до 1%.

Разом з тим частка експорту російської нафти до Китаю в цей період зросла з 9% до 14%, Південної Кореї – з 4% до 6%, а Японії – з 1% – до 4%.

Загальний обсяг продажу російської нафти закордон у 2014 році знизився на 5,6%, в той час як нафта і газ становлять майже 70% всього експорту РФ. Крім того, через падіння цін на «чорне золото» (ціна марки Urals, яка є орієнтиром для російської нафти, скотилася з $108,93 за барель у червні 2014 року до $46.58 у січні 2015-го) доходи Росії від експорту минулого року знизилися на 11,4% порівняно з попереднім.

«Девальвація рубля, однак, допомогла небагато. Нафту, звичайно, продають за долари і євро. Тому, коли компаніям Газпрому, Роснєфті і Лукойлу – трьом великим російським експортерам – платили в твердій валюті, вони могли їх обміняти на велику кількість рублів», – резюмує Forbes.

Нагадаємо, бюджет РФ на 2015 рік планували затвердити з урахуванням ціни нафти марки Urals на рівні $96 за баррель. Тим часом, ціни на "чорне золото" впали нижче прогнозованого показника.

Експерти зазначають, що обвал ціни на нафту призведе до краху економіку Росії.