З кінця минулого року Росія і Україна намагаються домовитися про створення консорціуму для управління українською ГТС. У березні про це говорили президенти двох країн і відзначали позитивна динаміка. Водночас з початку року Україна різко скорочує закупівлі російського газу, нарощуючи реверсні поставки з Європи через Польщу.
Зараз переговори про створення консорціуму для управління українською ГТС "припинені за ініціативою російської сторони", повідомило "КоммерсантЪ-Украина" високопоставлене джерело в Міненерго України. Джерела в Газпромі також підтвердили цю інформацію.
Влада Польщі, для якої реанімація проекту стала несподіванкою, також вважає, що оголошення про розширення газопроводу Ямал-Європа є елементом торгу з Україною.
"Ми не хотіли б стати учасниками газових суперечок між ними", – заявив 4 квітня віце-прем'єр і міністр економіки Польщі Януш Пехочіньскій. Хоча, додав він, проект цікавий Польщі, якій він допоможе збільшити доходи від транзиту газу. Сам міністр збирається 5-6 квітня зустрітися в Петербурзі з Олексієм Міллером і, зокрема, обговорити Ямал-Європа.
Співрозмовники видання не виключають, що саме тоді буде підписаний меморандум з Europolgaz, хоча, наприклад, глава компанії Мирослав Добрут вчора завив, що дізнався про плани по розширенню Ямал-Європа "з газет".
Інвесторів плани Газпрому з будівництва нових газопроводів бентежать. У відповідь на повідомленнях російського монополіста про розширення трубопровідних проектів його акції монополії, як і капіталізація, втрачають в ціні.
Інвестори не вірять в ефективність цих проектів, зазначає Григорій Бирг з "Інвесткафе". Економічного сенсу в розширенні Ямал-Європа точно немає, згоден глава East Eropean Gas Analysis Міхаіл Корчемкін.
За його оцінкою, з реалізацією всіх заявлених проектів експортні потужності Газпрому складуть майже 400 млрд кубометрів при контрактах на 158 млрд. Джерела в Газпромі підкреслюють, що монополія виходить з необхідності повністю відмовитися від українського транзиту. Але навіть якщо відняти потужність української ГТС, потужності тільки російських газопроводів складуть майже 230 млрд кубометрів.
Як повідомлялось, нещодавно президент Росії Владімір Путін доручив Газпрому опрацювати варіант будівництва в обхід України газопроводу «Ямал-Європа-2» через Білорусь.
Нагадаємо, 7 грудня Путін особисто дав старт початку будівництва морської частини газопроводу "Південний потік" в обхід території України. Морська ділянка газопроводу пройде по дну Чорного моря від компресорної станції "Російська" на російському узбережжі до узбережжя Болгарії.