Росія проти всіх: як в ООН голосуватимуть щодо створення міжнародного трибуналу по MH17

29 Липня 2015, 15:57

Голосування в ООН

29 липня у Раді Безпеки ООН  буде винесений для голосування проект резолюції щодо створення міжнародного трибуналу для законного переслідування винуватців трагедії малайзійського Боїнга, жертвами якої влітку 2014 року стали 298 людей.

Дипломати, знайомі із ситуацією, повідомляють, що забезпечити одностайність 15-ти членів Ради Безпеки буде важко.

Для прийняття резолюції достатньо дев’яти голосів, при чому жоден з п’яти постійних членів не повинен бути проти. Постійними членами Радбезу є США, Велика Британія, Франція, Китай та Росія. Серед непостійних наразі Ангола, Чад, Чилі, Йорданія, Литва, Малайзія, Нова Зеландія, Нігерія, Іспанія та Венесуела.

Ідея створення трибуналу належала п’яти країнам – Австралії, Малайзії, Бельгії, Нідерландам та Україні. Низка країн підтримали ініціативу.

Наразі лише Росія чітко висловилася проти, пригрозивши ветувати відповідну резолюцію Ради Безпеки. Крім того, повідомляється, що Китай, який має право вето, а також Ангола з Венесуелою можуть утриматися під час голосування.

Читайте також: "Пекельна відплата" та політичні наслідки на довгі роки. Що пишуть світові ЗМІ до роковин катастрофи MH17

Малайзія

2 липня Малайзія заявила про наміри скликати міжнародний трибунал щодо катастрофи літака. Посол Малайзії в ООН Рамлан бен Ібрагім зазначив, що суд під егідою Організації Об’єднаних Націй «забезпечуватиме високий рівень легітимності у справі MH17 і гарантуватиме, що винних притягнуть до відповідальності».

Нідерланди

3 липня прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте під час прес-конференції закликав створити міжнародний трибунал для розслідування катастрофи рейсу МН17 на Донбасі. 

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте

«Трибунал ООН є кращим варіантом покарання винних у катастрофі з МН17, так як це найкращий шанс віддати їх суду», – заявив Рютте.

Читайте також: Адвокат родичів жертв MH17: В катастрофі літака винна Росія

Бельгія

Також у липні Бельгія долучилася до списку країн, які вимагають трибуналу щодо MH17.

«Рада Безпеки (ООН – Ред.) повинна вжити чітких і рішучих заходів проти відповідальних за збитий рейс MH17… Відтермінування правосуддя – це відмова від правосуддя», – йдеться у повідомленні на сайті МЗС Бельгії.

Австралія

Цього тижня міністр закордонних справ Австралії Джулі Бішоп пообіцяла провести активні переговори з усіма 15 членами Радбезу ООН, включно з представником РФ Віталієм Чуркіним та генсеком організації Пан Гі Муном, щоб пролобіювати створення міжнародного трибуналу. Бішоп зазначила, що винуватці трагедії повинні понести справедливе покарання «заради сімей загиблих», і без цього «справа (МН17 – ред.) не буде завершеною».

Міністр закордонних справ Австралії Джуді Бішоп

Вранці 29 липня австралійський міністр заявила, що задоволена підтримкою, яку висловили їй країни-члени РБ ООН, однак підкреслила небажання РФ встановити справедливість.

«Відмова у справедливості сім’ям загиблих на борту МН17 не служитиме національним інтересам Росії», – додала Бішоп.

Читайте також: Австралійське видання оприлюднило раніше неопубліковане відео з місця катастрофи MH-17

Україна

29 липня постійний представник України в ООН Юрій Сєргєєв зазначив, що міжнародний трибунал з покарання винних в авіакатастрофі на Донбасі буде створений навіть тоді, якщо Росія накладе вето на резолюцію Ради безпеки.

Постпред України в ООН Юрій Сєргєєв

«Ми готові, що РФ може ветувати проект резолюції, але вона не може заветувати право країн, громадяни яких загинули в катастрофі, вимагати покарання для винних. Переконаний, що трибунал буде затверджений, навіть якщо не Радбезом ООН», – заявив дипломат, додавши, що більшість з них підтримують резолюцію.

США

17 липня посол США при ООН Саманта Пауер закликала «притягнути до відповідальності» відповідальних за авіакатастрофу.

 Посол США при ООН Саманта Пауер 

За словами Пауер,  Сполучені Штати «не заспокояться», доки родичів жертв «не одержать справедливість, на яку заслуговують». Разом з тим представник США утрималася щодо заяв про створення трибуналу.

Читайте також: MH17 могли збити лише професійні військові – американський журналіст

Велика Британія

17 липня Велика Британія приєдналася до країн, які закликають до створення міжнародного трибуналу під егідою ООН.

«Потрібно встановити правосуддя для 298 невинних людей, які втратили свої життя», – зазначив міністр  закордонних справ країни Філіп Хеммонд.

Франція

20 липня Франція підтримала ініціативу щодо створення спеціального міжнародного трибуналу для розслідування обставин катастрофи.

«Ми беремо активну участь у роботі, що проводиться наразі у Нью-Йорку, щоб забезпечити справедливе розслідування. У цьому контексті ми підтримуємо, в тому числі, прохання низки країн, включаючи Нідерланди, Малайзію, щодо створення спеціального міжнародного трибуналу», – заявив офіційний представник МЗС Франції Ромен Надаль.

Дивіться також: Рік від дня катастрофи рейсу МН17. Десять знакових відео

Росія

Президент РФ Владімір Путін негативно оцінив ідею створення трибуналу, назвавши його «передчасним».

«Ми будемо голосувати проти, в цьому у мене сумнівів немає. Якщо резолюція набере дев'ять або більше голосів, це буде вето», – заявив постпред Росії в ООН Віталій Чуркін.

Постпред Росії в ООН Віталій Чуркін

У своїй пропозиції до ООН Росія не лише відкинула ідею створення трибуналу, а й поставила під сумнів неупередженість розслідування, яке проводять Нідерланди, Малайзія, Австралія, Бельгія та Україна. Зокрема, у зверненні розкритикували секретність результатів розслідування.

РФ висловила вимогу, щоб країни, які проводять слідство «тримали Раду (Радбез ООН – Ред.) в курсі подій і регулярно інформували про прогрес» у розслідуванні, надаючи «справедливий та рівний доступу» до матеріалів розслідування «всіх зацікавлених держав».

29 липня, напередодні голосування в РБ ООН, прем'єр-міністр Нідерландів Рютте зателефонував Путіну, щоб переконати РФ підтримати резолюцію, однак російський лідер заявив, що його думка залишається незмінною.

Читайте також: Результати розслідування катастрофи рейсу МН17 засекретять до початку роботи трибуналу

Нова Зеландія

Посол Нової Зеландії в ООН Жерар ван Бохем, який очолює Раду Безпеки у липні, зазначив, що країни, які виступають за створення трибуналу, шукають «механізмів забезпечення кримінальної відповідальності за збитий літак».

Литва

17 липня міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус заявив, що його країна підтримує пропозицію про створення трибуналу Організації Об'єднаних Націй для судового переслідування осіб, відповідальних за знищення малайзійського Боїнга.

«Мета дуже проста. Ми хочемо неупередженого та ефективного розслідування, щоб визначити винних і притягнути їх до відповідальності», – наголосив міністр.

Читайте також: Фото з місця катастрофи Boeing-777: терористи нишпорять у речах загиблих та фотографуються

Італія

29 липня стало відомо, що Італія підтримує створення міжнародного трибуналу. Відповідна інформація з’явилася на Facebook-сторінці посольства Італії в Україні.

"За результатом спільного демаршу посольств України, Австралії, Бельгії та Голандії в МЗС Італії з метою отримання підтримки Італії стосовно проекту резолюції РБ ООН про створення трибуналу з розслідування катастрофи MH-17, італійська сторона оголосила про своє рішення виступити співавтором відповідного проекту резолюції", – йдеться у повідомленні.