Росія покинула власних найманців у Чехії напризволяще

Світ
24 Червня 2021, 12:57

“Це просто схема: російська пропаганда сказала, що “бандеровці смажать дітей у духовці”, а дурні люди поїхали туди, щоб воювати. Тут всі сприймають їх, як “корисних ідіотів”. А коли повернулися, то вони вже не потрібні Росії”. – розповів у відповідь на питання Тижня аналітик чеського інституту політології і суспільства Роман Маца під час дискусії, яку організувала Медійна ініціатива за права людини.

 

За словами експерта, жодної правової допомоги або іншої підтримки бойовикам, котрі знаходяться під судом у Чехії, з боку Росії не надходило. Після вибухів у Врбетіце та скандалу навколо них російські структури та інші організації, пов’язані з Росією та її спецслужбами, фактично паралізовані. “Це можна помітити, подивившись, як працюють зараз так звані проросійські активісти та різні мілітаризовані організації. Після арештів по справі Врбетіце, вся їхні активність зійшла на нуль. Але, думаю, це не назавжди. Вони будуть поновлювати роботу своїх структур”. – розповів Роман Маца.

 

Читайте також: Росія посилює паспортизацію Донбасу

 

 

При тому, російська активність в Чехії доволі висока. До прикладу, у 2016 році за підтримки та лобіювання Росії там було відкрите одне з перших “представництв ДНР”. Потім такі “представництва” з’явилися у деяких інших країнах Європи. Втім, Чехія була першою країною, де боротися з такими процесами почали професійно та системно. Про це під час дискусії розповів Надзвичайний і повноважний посол України в Чеській республіці Євген Перебийніс. 

 

“Процес 2017-2018 років щодо закриття цього центру, мені здається, є надзвичайно важливим прецедентом для інших країн. Ми уважно відслідковували цей процес і ділилися з нашими правоохоронними органами та дипломатичними представництвами інших держав” – зазначив Перебийніс.

 

Читайте також: Експропріація по-донецьки

 

Дипломат додав, щоформулювання, які при закритті центру застосовувалися чеським правосуддям, були у певному сенсі революційними для свропейського судочинства. “В судових рішеннях прозвучали важливі речі: хто з ким воює, що насправді відбувається. В цьому Чехія була першопрохідцем” – наголосив Перебийніс. 

 

Загалом, російський тиск Росії на чеське суспільство знизився після гучного скандалу навколо підриву складів із боєприпасами у Врбетіце. Йдеться про організований російськими агентами вибух на складах боєприпасів у жовтні 2014 року. Реакції Росії на дії уряду Чехії в ході розслідувала не було.