Росія побудує в Угорщині атомні реактори, ЄС погодився – ЗМІ

6 Березня 2017, 16:33

Європейський союз погодив виділення державної допомогу на зведення в Угорщині двох атомних реакторів за допомогою Росії, повідомляють ЗМІ у понеділок, 6 березня.  

«Угорський уряд взяв на себе низку істотних зобов'язань, що дозволило Єврокомісії схвалити ці інвестиції відповідно до чинних в ЄС правил виділення державного фінансування», – заявила антимонопольний комісар ЄС Маргрет Вестагер.

Зазначається, що документи на будівництво двох додаткових реакторів на єдиній в Угорщині атомній електростанції у м. Пакш були підписані з Росією в 2014 році. Вартість проекту оцінюють приблизно в 10 мільярдів євро.

За інформацією, більша частина фінансування надійде з Росії, будуватиме реактори російська державна корпорація «Росатом».

У повідомленні йдеться, що перші енергоблоки в Пакші були зведені ще на початку 1980-их за допомогою Радянського Союзу. Нині вони виробляють половину електроенергії в Угорщині.

За наявними даними, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан сподівається, що будівництво нових реакторів розпочнеться найближчим часом. Натомість угорські представники «зеленої партії» і  оголосили про намір домагатися заборони будівництва.

Нагадаємо, у квітні 2015 року Євроатом схвалив будівництво АЕС Росією в Угорщині.

2014 року Угорщина уклала з РФ угоду про добудову двох енергоблоків на АЕС, розташованій у Пакші. В обмін на $10 млрд російського кредиту, угорська влада погодилася більшість контрактів щодо будівництва укласти з російськими компаніями, зокрема і Росатомом. Крім того, угорський парламент засекретив деякі пункти домовленостей щодо будівництва АЕС на 30 років.

Як відомо, ядерна угода між Угорщиною та РФ викликала хвилю критики в ЄС. Зокрема, домовленості розглядали як зближення Будапешта з Москвою, в той час як Євросоюз намагається посилити тиск на Росію через її агресивну політику щодо України. Крім того, угорська опозиція назвала угоду щодо добудови атомної електростанції у Пакші «найбільшою корупційною справою в історії країни». В свою чергу Євроатом заявляв, що згадані домовленості порушують правила конкуренції та загрожують енергетичній безпеці ЄС. Повідомлялося, що Єврокомісія підтримала претензії Євроатому та планувала заблокувати домовленості між Угорщиною та РФ.

Атомна електростанція у м. Пакш (100 км від Будапешта) – єдина діюча АЕС в Угорщині. Побудована за радянським проектом. Останній із чотирьох реакторів введено в дію у 1986 році. Загальна потужність станції у 2 тис. мВт дозволяє забезпечити близько 40% потреб країни у електроенергії.