Росія під приводом військових навчань може заблокувати українські порти. Що відомо зараз

10 Лютого 2022, 17:37

У вівторок, 8 лютого, Управління навігації та океанографії Міноборони РФ (УНО МО) надіслало листа, в якому повідомило про навчання військово-морського флоту Росії в Чорному та Азовському морях. Вони пройдуть з 13 лютого до 19 лютого включно, і покриватимуть значні ділянки акваторії морів. В Азовському морі для судноплавства буде закрита ділянка від берегів окупованого Криму до берегу Краснодарського краю, відповідно, недоступною буде й Керченська протока. В Чорному морі заявлена територія навчань також тягнеться від Криму до морських кордонів України вздовж більшої частини Одеської області. Таким чином доступною для судноплавства лишається лише зона територіальних вод України, ширина якої складає 12 морських миль. Крім того, через близькість такого маршруту до берега, необхідними стають обмеження за осадкою суден.

Таким чином на тиждень українські порти на Азовському морі цілком втратять вихід до світових ринків, а в Чорному морі будуть порушені рекомендовані маршрути судноплавства. В листі Міноборони РФ зазначається, що навчання стосуватимуться ракетно-артилерійських стрільб, що, відповідно до берегового попередження Адміністрації морських портів України, є небезпечним.

Керівник Інституту чорноморських стратегічних досліджень та головний редактор BlackSeaNews Андрій Клименко у своєму пості на фейсбук заявив, що “це дуже схоже на підготовку морської блокади українських портів”. Він додав, що “ніяких коридорів для проходу суден не передбачено. (Такого за останні вісім років не було)”. Він посилався на берегові попередження, українські номери яких №№ 41/22, 42/22, 43/22, автором яких є УНО МО.

Читайте також: Андрій Клименко: Насупним кроком України після резолюції ПА ОБСЄ про нарощування військ РФ мають бути нові пакети санкцій

У відповідь на агресивні дії Росії МЗС зробило заяву, в якій висловило “рішучий протест у зв’язку з рішенням Російської Федерації про блокування частини акваторії Чорного та Азовського морів і Керченської протоки під приводом проведення військово-морських навчань”. Крім того, у заяві йдеться про “складні економічні та соціальні наслідки, насамперед для портів України”. Також вказано, що такі дії є частиною гібридної війни Росії проти України, і заявлено, що наша держава “працюватиме спільно з партнерами, насамперед країнами Чорноморського регіону, для того, щоб такі дії російської сторони отримали належну оцінку та відповідь”.

Читайте також: Валіза без ручки. Чи варто Україні відмовитися від угоди з Росією про використання Азовського моря

Не проігнорували ситуацію й ВМС України, повідомивши, що “вказані дії є черговою загрозою суверенітету України у її територіальному морі та суверенним правам у виключній морській економічній зоні”. Також у рапорті вказується, що “перекриваючи рекомендовані морські шляхи, Російська Федерація практично унеможливила свободу судноплавства у вказаних районах та можливість суден вільно заходити в морські порти України, особливо в Азовському морі, що беззаперечно є порушенням як духу, так і букви Конвенції ООН з морського права 1982 року“.

Нагадуємо, що за останні тижні через Боспор пройшли такі кораблі Балтійського та Північного флотів РФ як “Королев“, “Калининград“, “Минск“, “Петр Моргунов“, “Оленегорский Горняк“ та “Георгий Победоносец“. За даними моніторингової групи BlackSeaNews, кількість десантних кораблів РФ у Чорному морі таким чином стала рекордною, досягнувши 12.


Ввечері 10 лютого стало відомо, що Росія змінила оголошені зони обмеження судноплавства. Зокрема, скасовано перекриття району Азовського моря на північний-схід від Керченської протоки.

«По Чорному морю все без змін (поки), а порти Чорного моря – це 95% українського експорту, порти Азову – 5% (разом це айже половина усього експорту України)», ­– зазначив головний редактор BlackSeaNews Андрій Клименко у фейсбук.