Напередодні вихідних у Брюсселі та інших європейських столицях наростає скандал щодо російських інформаційних операцій в ЄС та ймовірного підкупу депутатів Європарламенту Росією.
Скандал розгорівся у середу, 27 березня, коли чеський уряд наклав санкції на новинний сайт «Voice of Europe» який, за словами Праги, був частиною операції з проросійського впливу. Як повідомляє сайт чеського суспільного мовника ČT24, у середу уряд розширив санкційний список, включивши до нього двох фізичних та одну юридичну особу «Voice of Europe». Фізичними особами зі списку ж є обвинувачений в держзраді екснардеп від «ОПЗЖ» Віктор Медведчук, та колишній генпродюсер нині забороненого каналу «112 Україна», пропагандист Артем Марчевський. За словами премʼєр-міністра Чехії Петра Фіали, Медведчук керував низкою мереж впливу Росії в ЄС.
Згідно з інформацією чеських спецслужб та німецького тижневика «Der Spiegel», Марчевський був фактичним головним редактором сервісу і керував ним за вказівками Медведчука. Як зазначає польське видання Polityka, спосіб роботи платформи був типовим для російської пропаганди, а також для дезінформації загалом. «Основу складали розсилки та короткі тексти про поточні політичні та бізнес-події, які перемежовувалися з контентом під соціальні мережі (сенсаційні ДТП, кумедні відео, галереї).
У відсотковому відношенні вони становили невелику частку, але найбільш помітними були журналістські тексти, інтерв’ю та репортажі, вже очевидно антиєвропейські та поляризаційні. Веб-сайт працював більш ніж десятьма мовами, а алгоритм пропонував контент, який найкраще відповідав конфліктним ситуаціям у країні. У Німеччині це були теми, пов’язані з міграцією, останнім часом — призов і примусова військова служба. У Польщі підживлювалася дискусія довкола «Зеленого курсу» та захищали фермерів. В Іспанії головною темою був каталонський сепаратизм і ймовірне переслідування активістів руху за незалежність урядом у Мадриді. У Нідерландах «Fit for 55» — пакет кліматичної політики Європейського Союзу, який розкритикувала нова популістська партія «Фермерсько-господарський рух», — пише Polityka.
28 березня вже бельгійський премʼєр-міністр Александр Де Кроо заявив, що депутатам Європарламенту платили за поширення російської пропаганди. За його словами, цього тижня «відбулася тісна співпраця» між бельгійськими та чеськими спецслужбами, спрямована на руйнування російської пропагандистської мережі. «Наприклад, зʼясувалося, що Росія зверталася до депутатів Європарламенту, а також платила їм, щоб вони просували тут російську пропаганду», — цитує Де Кроо під час дебатів у бельгійському парламенті щодо іноземного втручання Politico.eu.
Ця кампанія із російського впливу розгорнулася менш ніж за три місяці до виборів до Європейського парламенту, які відбудуться 6-9 червня. Politico.eu порівнює її за рівнем занепокоєння щодо корупції та іноземного втручання із так званим Катарґейтом два роки тому, коли повʼязані із Європарламентом особи отримували гроші або подарунки в обмін на виконання вказівок Катару. Водночас з огляду на війну, яку Росія веде проти України, та погрози країнам ЄС, нинішня ситуація видається значно серйознішою.
«Ми не можемо дозволити собі бути на крок позаду Путіна і його пропагандистської армії на шахівниці… Ми повинні постійно пам’ятати, що він буде використовувати дезінформацію та іноземне втручання як зброю для розколу Європи», — цитує Politico.eu віцепрезидентку Європейської комісії Вєру Юрову.