План Росії з розширення окупованих ОРДіЛО до фактичних меж Луганської та Донецької областей наразі не досяг особливого успіху. Попри захоплення певних територій, здебільшого – невеликих прифронтових селищ, окупантам вдалося запровадити там хіба номінальне адміністрування.
У підконтрольних терористам пабліках у соцмережах інформують про масштабну гуманітарну допомогу з боку Росії населенню цих селищ, хоча мешканці давно окупованих ними території не бачили такої допомоги багато місяців. Ватажок луганських бойовиків Леонід Пасічник, звітуючи про власну «величезну роботу», прокоментував її, втім, доволі коротко: «На ту територію ми поставляємо, взагалі-то, у повному обсязі продукти першої необхідності». Так званий «Центральний банк ДНР» намагається ввести рублі в обіг у цих населених пунктах, а найбільшим досягненням, до прикладу, у Новоайдарському районі, стало «поновлення функціонування районної прокуратури». Яка, звісно, закликає сповіщати виключно про «звірства української армії». «Вас вислухають і обов’язково допоможуть», – пообіцяли самозванці мешканцям захопленого району.
Читайте також: Інформаційний шум – що треба знати про поведінку в мережі під час війни
Але схоже, що неповоротких чиновників окупаційної влади дуже підганяють з Росії. Користуючись ситуативною нагодою, вони бажають якомога швидше «закріпити» не тільки території, а й населення. Зокрема, це стосується масової примусової паспортизації. Наприклад, є інформація від власних джерел, що у Станиці Луганській людям пропонують оформити не тільки паспорт так званої «ЛНР», а й подати заявку на отримання російського документа. Звісно, це відбувається після відмови від паспорта України, що змушують робити публічно, часто – на камери російських ЗМІ. Можливо, пропагандисти готують й чергову хвилю показової, як на раніше окупованих територіях, евакуації – тепер вже з територій, які захопили або планують захопити. Підтвердженням може бути й так званий «зелений коридор», який запропонувала Росія мешканцям Маріуполя – виключно у бік Російської Федерації. Для цього Владімір Путін підписав наказ про спрощення в’їзду громадян з території ОРДіЛО та України.
У кількох населених пунктах вже були спроби поставити незаконну адміністрацію. За інформацією від працівників Східної Правозахисної групи, чиновники окупаційної влади активно обдзвонюють колишніх функціонерів від «Партії регіонів», комуністів та інших «громадських активістів» проросійського штибу, пропонуючи роботу в окупаційних адміністраціях населених пунктів, що захопила Росія. Обов’язковою умовою є наявність українського громадянства. Таким чином Росія готує імітацію «мирної» зміни влади, яка має стати результатом визнання незалежності «республік». Ця тенденція може вказувати й на один з імовірних варіантів розгортання подій – коли очолити як не всю Україну, так «незалежні республіки» можуть запропонувати Віктору Януковичу, якого дістали з шухляди історії напередодні чергового туру перемовин.
Читайте також: "Прийшов кацап в Україну, взяв і помер". Збираємо деякі з улюблених мемів про російську війну проти України. Частина 2 (ОНОВЛЮЄТЬСЯ)
Вже є конкретні приклади призначення гауляйтерів. За інформацією від луганських колег, слідчі української СБУ відкрили впровадження щодо колишнього члена «Партії регіонів», якого зараз поставили керувати захопленим Біловодськом. Журналісти кажуть, що йдеться про Юрія Пронька, який у 2014 році організовував фейковий референдум, а потім обіймав посаду «міністра сільського господарства ЛНР». Зрадник публічно проголошує, що Біловодськ є територією так званої «ЛНР» і закликає мешканців та правоохоронців забезпечити повну підтримку окупантам.
Втім, майже у всіх населених пунктах загарбники отримали потужний спротив. Населення не тільки не поспішає отримувати російські документи чи присягати фейковим «республікам», а й публічно висловлює свою позицію. Кілька днів поспіль у різних містах та селищах проходили мітинги проти окупаційної влади. В селищі Троїцьке на Луганщині беззбройні люди не пускали окупантів навіть у сільраду, а у Старобільську після масового мітингу люди зняли встановлений «триколор» і повернули український прапор на місце. «Село Гранітне сьогодні… Мешканці вже відчувають сморід «русского духа». Якість життя змінилася з першого дня. І змінилася не на краще, – написав на своїй сторінці у фейсбук Володимир Весьолкін, голова захопленої зараз Мирненської громади на Донеччині. – Одне точно знаю, що так буде недовго. У 2014 році в Зайцевому ми таке вже проходили».