Росія може використати захищений Угорщиною банк як базу для розвідки в Європі – The New York Times

18 Березня 2019, 15:15

Парламент Угорщини надав ряд привілеїв російському Міжнародному інвестиційному банку (МІБ), який цього року відкриє свою штаб-квартиру у Будапешті. Західні силовики занепокоєні тим, що російські шпигуни зможуть використовувати банк як базу для проведення європейських розвідувальних операцій. Про це пише The New York Times.

 

"Голова банку має давні зв'язки з російськими спецслужбами. А парламент Угорщини фактично надав банку дипломатичний імунітет від будь-якого контролю з боку поліції або фінансових регуляторів – залишивши західних силовиків занепокоєними тим, що російські шпигуни зможуть використовувати його як базу для проведення європейських розвідувальних операцій", – йдеться у матеріалі.

 

МІБ буде звільнений від будь-яких фінансових розслідувань, реєстрації органами влади, стандартів звітності, податків, зборів, обмежень на експорт-імпорт та всіх юридичних процедур, що проводяться угорською судовою системою, крім випадків, коли банк відмовиться від свого імунітету. Близько 40% активів банку контролює російська держава.

 

Угорський міністр закордонних справ Петер Сійярто сказав, що переміщення штаб-квартири банку до Будапешта "слугуватиме подальшому зміцненню міжнародних фінансових позицій в Будапешті".

 

Міністерство фінансів сказало, що цей крок забезпечить "нові можливості для зацікавлених сторін з угорських фінансових і економічних секторів".

 

Голова банку Ніколай Косов походить з відомої в КДБ сім'ї, повідомляють західні чиновники і колишній російський чиновник. Його батько був найбільшим російським шпигуном у Будапешті протягом більшої частини 70-х років, а його матір російські ЗМІ називали однією з "найбільш екстраординарних шпигунів 20-го століття".

 

Західні cпівробітники служб безпеки вважають, що й сам Косов служив в російській розвідці. У своїй заяві банк запевнив, що він "ніяк не пов'язаний з КДБ". 

 

Один чиновник європейської безпеки зазначив, що банківська домовленість надає президенту РФ Владіміру Путіну можливість поповнити свій шпигунський корпус після видворення десятки російських чиновників з Європи та США внаслідок отруєння Сергєя Скрипаля в Солсбері.

 

Раніше повідомлялося, що Помпео під час переговорів у Будапешті з міністром закордонних справ Угорщини Петером Сіярто наголосив на важливості підтримки України.  Крім того, Помпео застеріг Будапешт від подальшого зближення з Росією. За його словами, залежність Угорщини від російського газу і тісна співпраця з російським президентом Владіміром Путіним становлять ризик для безпеки.

 

Нагадаємо, 13 грудня 2018 року США закликали Угорщину припинити спроби блокувати співпрацю України з НАТО.