Нині за різними оцінками, офіційна Москва має майже 12 тис. ядерних боєголовок, з яких 2,6 тис. – стратегічні. З огляду на російські реалії, зокрема кількох випадків затримання на території РФ осіб, що намагалися продати на чорному ринку компоненти для виготовлення ядерної зброї (високозбагачений та низькозбагачений уран – Ред.), у міжнародної спільноти виникають цілком слушні сумніви щодо надійності охорони російських запасів ядерних і радіоактивних матеріалів.
Такі побоювання посилилися після заяви 1997 року, нині покійного генерала Олександра Лєбєдя, про «загублені» в РФ майже 40 переносних ядерних фугасів, а також більш пізніших погроз чеченських повстанців використати для війни з Росією так звані «брудні бомби», вибухом яких, розпорошується радіоактивна речовина.
Міжнародні експерти вважають, що матеріали для виготовлення таких бомб можна легко дістати в Росії, оскільки цивільні радіоактивні матеріали, на відміну від військових, часто неналежно зберігаються.
Багато експертів побоюються, що терористи можуть скористатися хаосом, що панує в Росії для придбання або викрадення ядерного заряду, чи компонентів для його виготовлення.
Наразі Росія володіє найбільшими у світі запасами високозбагаченого урану, який зберігається на території майже усієї країни, часто на цивільних об’єктах з неналежною охороною, зокрема, дослідницьких реакторах, атомних криголамах та підприємствах з виробництва медичних ізотопів. Частина використовуваного урану може мати бойову цінність.
«Ми володіємо інформацією, що вказує на те, що терористи досі роблять спроби заволодіти радіоактивними матеріалами, а також біологічними та технічними компонентами (для виробництва зброї – Ред.)», – заявив на засіданні керівництва органів безпеки країн СНД минулого року глава ФСБ генерал Олександр Бортніков .
За інформацією МАГАТЕ, донині у світі зареєстровано більше 18 випадків викрадення урану або плутонію, придатного для виготовлення ядерної зброї.
Наразі не відомо, скільки вкраденого або «втраченого» урану та інших радіоактивних матеріалів «ходить» Росією, чи покинули її межі. Також не відомо, яка кількість цих матеріалів вже потрапило до рук терористичних або злочинних організацій.
Тим часом для запобігання можливих терористичних ядерних атак США допомагають Росії в охороні ядерної зброї та інфраструктури. Американці передали РФ спеціальні контейнери для зберігання радіоактивних відходів, транспорт для їх перевезення, сучасні системи моніторингу, проводяться спільні навчання з захисту ядерних об'єктів від нападу, Водночас Білий дім разом з МАГАТЕ вмовляє Москву повернути собі з інших держав уранове пальне радянського виробництва, скоротити число місць зберігання небезпечного урану з двохсот до одного-двох десятків суворо охоронюваних пунктів, а також переробляти його надлишки у менш небезпечний низькозбагачений уран.
Американський мільярдер Уоррен Баффет (Warren Buffet), який присвятив своє життя боротьбі з поширенням зброї масового ураження, малює похмуру картину світу, приреченого на ядерний тероризм: «Через п'ять чи років, десять або через 10 хвилин … Але це відбудеться», – пророкує він .
Коли Пандора відкрила скриньку, з нього вилетіло не одне, а багато нещасть. У Росії загроза ядерного тероризму – залишається цілком ймовірною.