Росія критикує ініціативу ЄС купувати газ у Каспійському регіоні

13 Вересня 2011, 22:04

У своїй заяві 13 вересня офіційний представник МЗС Росії Олександр Лукашевич заявив, що такий договір не бере до уваги міжнародну правову та геополітичну ситуацію у Каспійському басейні.

За словами російського високопосадовця, питання щодо транспортування природного газу, мають вирішувати лише п'ять країн, які мають вихід до Каспійського моря – Росія, Туркменістан, Азербайджан, Казахстан та Іран.

Він також сказав, що п'ять країн підписали угоду у 2007-му році, яка зобов'язує їх узгоджувати основні питання щодо видобутку та постачання газу і, зокрема, прокладання міжнародних трубопроводів.

Як повідомлялось, 12 вересня Європейський Союз затвердив мандат Єврокомісії на ведення переговорів з Азербайджаном і Туркменією про будівництво транскаспійського газогону в рамках ініціативи «Південного коридору». Газ із цього трубопроводу буде транспортуватися у Західну Європу за маршрутом в обхід Росії. Росія в даний час розробляє трубопровід «Південний потік» у цьому ж регіоні.

Після цього єврокомісар з питань енергетики Ґюнтер Еттінґер настійливо рекомендував Москві навіть не намагатися заважати ЄС створювати «південний коридор», за яким у Європу поступав би газ із прикаспійських держав.

«Якщо ж росіяни намагатимуться ставити палки в колеса «південному коридору» – технічно, прокладаючи газогін SouthStream, або політично, здійснюючи тиск на Ашгабат і Баку, – то я особисто буду менше довіряти довгостроковим газовим контрактам і менше вірити в тезу про те, що газ не є для Росії політичним інструментом», – зазначив він.

ЄС купує близько чверті свого газу в Росії і хоче диверсифікувати свої закупівлі, щоб зменшити енергетичну залежність від Російської Федерації.