- Двінсько-Пінезький лісовий масив – недоторканний ліс у межиріччі Північної Двіни і Пінеги – один з найбільших високопродуктивних рівнинних ялинників у всій Європі. Проте ресурси транспортно доступних лісів Архангельської області вичерпані, і лісопромисловці зараз активно його вирубують. Технологія рубок, яка застосовується в останні кілька десятиліть, провокує всихання, вітровали, масове розмноження шкідників і хвороб у прилеглих до рубок лісах. Якщо в 1990р. площа масиву досягала 1,35 млн га, то в результаті вирубок вона зменшилася на 27%, і зараз становить 0,99 млн га.
- Острів Старічков знаходиться в Авачинській затоці Тихого океану, зберігає пташині базари і створює умови для спокійного гніздування і розмноження пернатих. Тут знаходиться 44 гніздових колоній десяти видів морських птахів. Птах Старик утворює тут найбільшу колонію на східних берегах Камчатки. Зараз навколо острова йде постійне промислове рибальство. Ловиться терпуг, якого, за спостереженнями рибалок, практично не залишилося. Майже повністю зник колючий краб. Дисбаланс в екосистемі призводить до зменшення чисельності птахів. Наприклад, з острова зник білоплечий орлан. Крім того, тут утворилося звалище снарядів. У бухті розташовано ряд військових баз Російського війcьково-морського флоту, періодично біля острова скидаються у воду сотні застарілих списаних боєприпасів.
- У Байкалі знаходиться 20% світових і 90% російських запасів прісної води. В озері мешкають більше 2,6 тис. видів тварин і близько 1 тис. видів рослин. Байкальський целюлозно-паперовий комбінат, розташований на південному березі, дає понад 95% від обсягу всіх забруднюючих стічних вод, що надходять в озеро. У результаті вміст діоксинів у донних відкладеннях Південного Байкалу на порядок перевищують аналогічні показники в Середньому і в Північному Байкалі. Дослідження, проведені інститутами Сибірського відділення РАН спільно з Росприроднагляду, виявили у стічних водах Байкальського ЦБК токсичні речовини, включені до категорії особливо небезпечних. Середні концентрації забруднюючих речовин перевищили встановлені дозволом концентрації по 17 інгредієнтам з 26 нормованих.
- Незаймані ліси Комі включені у Список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. WWF називає їх тайговою скарбницею. Тут налічується понад 40 видів ссавців (у тому числі бурий ведмідь, соболь, лось), 204 види птахів (у тому числі занесені до Червоної книги Росії орлан-білохвіст і скопа), 16 видів риб, найбільш цінними з яких вважаються льодовикові релікти – голець палія і сибірський харіус.На ділянці Чудноє;, виключеному з території національного парку Югидва для потреб золотошукачів, вже 2 роки ведеться розвідка золоторудного родовища. В результаті бурових і вибухових робіт зруйновані унікальні ландшафти, забруднені річки й озера.
- Ненецький заповідник охороняє рідкісного атлантичного моржа, білуху, гренландського тюленя, білого ведмедя, рідкісні рослини Арктики, створює умови для відтворення багатьох видів риб, частково охороняє дельту річки Печора і є важливим місцем гніздування водоплавних птахів. Восени 2013 р. компанія Газпром нафта шельф; планує запуск платформи Прирозломна; для розробки нафтового родовища. Заявлені кошти для реагування на аварійні розливи нафти не дозволять забезпечити захист навіть найбільш цінних природних комплексів заповідника, зокрема островів Довгий і Матвєєв. За одним із сценаріїв, на все західне побережжя острова Довгий може бути викинуто понад 100 тонн нафти.
- Річка Мзимта – не тільки основне джерело питної води у великому Сочі, а й найважливіше на чорноморському узбережжі Росії місце нересту рідкісного атлантичного лосося. У районі Червоної Поляни йде активне олімпійське будівництво. Аналіз води з річки, проведений WWF, виявив багаторазове перевищення гранично допустимих концентрацій нафтопродуктів, мишяку та фенолу. Високий вміст нафтопродуктів є результатом розміщення будівельної техніки в водоохоронних та водозахисних зонах річки та її приток.
- Річка Жупанова – це дикий тайговий незайманий цивілізацією куточок природи. У річці нерестяться 5 видів тихоокеанських лососів, а басейн річки – ареал багатьох тварин і птахів, серед яких бурий ведмідь, росомаха, рись, видра, норка, соболь, лисиця, північний олень, білоплечий і білохвостий орлани, кречет, сапсан, камяний глухар . У найближчі 5 років у верхівях річки Жупанова можуть побудувати каскад малих ГЕС. Це буде особливо згубно для єдиної на Камчатці цільної популяції диких північних оленів. Спорудження гребель перекриє шляхи міграції лососів до основних нерестовищ. З іншого боку, висока сейсмічна активність в регіоні та ймовірність поштовхів магнітудою 6 можуть викликати руйнування гребель. Результати такої техногенної катастрофи стануть фатальними для всього живого в нижній течії річки.
- Два водно-болотних угіддя на території дельти Кубані включені в список Рамсарської конвенції як один з головних в Європі осередків постійного і тимчасового проживання водоплавних птахів Євразії. Зараз природа дельти Кубані руйнується браконьєрством, будівництвом, звалищами, стоками пестицидів і добрив з рисових систем. Створення системи каналів для баз відпочинку веде до зниження рівня води в лиманах (затоках), їх обміління і заростання. Але найголовніша загроза – видобуток і розвідка нафти і газу. Це кілька десятків діючих свердловин плюс інфраструктура – газопроводи, первинна переробка (в основному, спалювання попутного газу), а також постійне розвідувальне буріння.
- Ангара – єдина річка, витоком якої є озеро Байкал. Зараз вона перетворилась в ланцюжок брудних водосховищ, заповнених відходами промислових підприємств. До характерних забруднюючих речовин відносяться феноли, нафтопродукти, органічні речовини, сполуки міді, ртуть. Вже зараз воду з Бараки – колись однієї з найчистіших річок Росії – не можна пити сирою, а в ряді районів річки не рекомендується навіть вживати виловлену з неї рибу. Вирішальний удар по водній екосистемі було завдано будівництвом цілого каскаду гідроелектростанцій – Іркутської, Братської, Усть-Ілімської. Під загрозою знаходяться не тільки рідкісні Ангарські породи риб (стерлядь, осетер, таймень та ін), на межі зникнення опинився і унікальний високобонітетний Ангарський сосняк – один з брендів Сибіру.
- Майже половина Підмосковя вкрита лісами. Від стану природного комплексу Підмосковя безпосередньо залежить якість атмосферного повітря та питної води в мегаполісі. За пострадянський період Москва та її приміська зона істотно розширилася. У 2000 р. площа підмосковних лісів скорочувалася приблизно на 0,06% на рік, однак ця оцінка не враховує безпосередньої забудови лісів та їх деградацію в результаті фрагментації. Управлінські помилки призвели до спалахів розмноження комах (наприклад короїда-друкаря), лісових і торфяних пожеж.
Росія, яку незабаром можна втратити
7 Червня 2013, 00:30