Низка європейських компаній-споживачів російського газу отримали від російського монополіста «Газпрому» лист із запевненнями, що Росія схвалила нову систему розрахунків, яка не змусить їх порушувати санкції ЄС. Видання Bloomberg повідомляє, що його журналісти змогли ознайомитися зі змістом листа.
У листі «Газпром» повідомив клієнтів, що новий указ, опублікований Кремлем 4 травня, «роз’яснює процедуру», викладену в початковому указі про необхідність виплат у рублях. У «Газпромі» запевняють, що новий указ нібито «забезпечує прозорість грошових потоків від іноземних покупців і виключає можливість залучення до розрахунків будь-якої «третьої особи».
Оригінальний указ Путіна про виплати за газ рублями опублікували 31 березня. Незважаючи на войовничість, яку намагалися демонструвати у Кремлі як відповідь на європейські санкції, норми вже того указу були дуже розпливчастими. Хоча російська пропагандистська преса подала це як «переведення Європи на рублі», але насправді указ передбачав продовження оплати у євро та доларах, як це передбачено контрактами. Вже після надходження валюти на рахунок у «Газпромбанк» передбачався спекулятивний механізм її обміну на рублі на Московській біржі, але нібито від імені (і з дозволу) європейських клієнтів. Формально, тільки після цього газові рахунки вважалися би оплаченими з точки зору Росії.
Читайте також: Як технологічні санкції вплинуть на Росію
Новий указ Путіна, на який посилається у листі європейським компаніям «Газпром», датований 4 травня і був майже непоміченим. Його назва стосується виплат іноземним кредиторам. Проте передостанній, 7 пункт указу, присвячений саме газовій темі. Тепер запропонована процедура виглядає так: європейський клієнт переводить валюту у «Газпромбанк», а російський Центробанк переводить кошти акціонерному товариству «Национальный клиринговый центр», яке й проводить обмін валюти на рублі на біржі. Згідно з такою процедурою, європейський клієнт взагалі ніяк не залучений до процесу обміну валюти.
Однак це не вирішує всіх занепокоєнь у Європі. Ключове питання, чи можна вважати таку або іншу процедуру – обходом санкцій ЄС, накладених на Росію. Як пише Bloomberg, у ЄС наполягають: компанії повинні вимагати від російської сторони підтвердження того, що операція оплати за газ закінчується в момент переведення валютних коштів. Тобто всі подальші обміни та переведення – вже точно питання до самих росіян. Але така система означатиме повну суперечність словам Путіна про оплату за газ саме рублями.
Раніше Росія перестала постачати газ Польщі та Болгарії, які відмовилися від системи оплати, запропонованої Кремлем. Проте дві країни не були найбільшими споживачами газу з РФ. Вони споживали менше 10% загального експорту російського газу в ЄС. Натомість, як видно з надісланого «Газпромом» листа, Росія намагається зберегти найбільших клієнтів, але так, щоб слова Путіна були формально виконані.
Читайте також: Як вистояти у боротьбі економік
Варто також нагадати, що цього тижня ЄС не зміг погодити шостий пакет санкцій проти Росії, який передбачав поступове нафтове ембарго.