Росія готова інвестувати мільярди, щоб купити лояльність угорців – The Washington Post

17 Лютого 2015, 17:53

17 лютого президент РФ Владімір Путін з офіційним візитом відвідає Угорщину на запрошення прем’єр-міністра цієї країни Віктора Орбана. Про це пише американське видання The Washington Post.

Згідно з повідомленням, окрім кількох міністрів російського лідера супроводжуватимуть керівники Газпрому та Росатому, оскільки зближення між РФ та Угорщиною пов’язують з новим енергетичним проектом, в якому Росія виступає інвестором.

Видання зазначає, що 80% газу Угорщина отримує з Росії. Крім того, минулого року між країнами була підписана угода про реалізацію нового енергетичного проекту, який посилить залежність угорців від РФ.

Зокрема, йдеться про добудову атомної електростанції «Пакш», на яку РФ пообіцяла виділити $10 млрд інвестицій.

«Угорщина розглядала варіанти реконструкції і добудови зведеної ще за часів СРСР атомної електростанції – комплекс із сіро-зелених і червоних будівель, що оточують чотири старіючих реактори в місті Пакш на сході країни», – зазначають в статті, додавши, що АЕС продукує третину необхідної країні електроенергії, однак один із блоків планують вивести з експлуатації до 2037 року, і через це Угорщина постане на межі енергетичної кризи.

Через кризу наприкінці 2000-х років країна виявилася фінансово не спроможною розвивати передові енергетичні технології, на які покладалися деякі експерти. Вихід із ситуації запропонувала Росія.

«Її (РФ – ред.) державні компанії профінансують 80% нової АЕС «Пакш», якщо Угорщина пристане на умови росіян. Паливні стрижні до нових реакторів принаймні два десятиліття постачатиме виключно Росія. Більшість контрактів щодо проекту належатиме росіянам. Крім того, значна кількість документів, пов'язаних з угодою буде захищена від громадського контролю через положення у новому законодавстві Угорщини», – пише The Washington Post.

«Угорці називають це виключно бізнесом. Але в силовій боротьбі Москви за вплив у Європі важко відокремити бізнес від політики. Дві російських компанії, що беруть участь в енергетичній угоді, пов’язують з найближчим оточенням Путіна, представники якого торік потрапили під західні санкції через їх роль в сприянні кризі в Україні», – зазначає The Washington Post.

Видання наголошує, що в той час як європейські лідери закликають до нового енергетичного союзу, зокрема, побудови нових газогонів і терміналів зрідженого газу, щоб позбутися енергозалежності від Росії, угода робить все навпаки.

«Що ми робимо? Ми відмовляємося від інших варіантів енергії на користь більшої залежності від Росії» – цитують у статті Аду Амон, директора угорського центру Energiaklub.

За даними видання The Financial Times, угорський прем’єр планує домовитися з Путіним про новий гнучкий, довгостроковий контракт на поставку газу, який дозволить йому скоротити рахунки за комунальні послуги виборців і відновити суспільну підтримку своєї партії. Орбан розраховує, що йому це вдасться з огляду на те, що Угорщина підтримувала Росію в питанні «Південного потоку» та демонструвала прихильність до Кремля в зовнішній політиці загалом. Прем’єр заявляв, що наразі немає гарантій щодо постачання газу до Угорщини після 2015 року і йому належить «вирішити це питання».

«За деякими даними, він просто продовжить чинний контракт до 2017 року, замість того, щоб укладати нову угоду з довгостроковими зобов’язаннями. Скорочення цін на комунальні послуги також неминуче через індексацію Газпромом ціни у зв’язку з падінням цін на нафту», – пише The Financial Times.

Аналітики зазначають, що символічно візит до Угорщини є дійсно важливим для президента Росії, зважаючи на його ізоляцію, пов’язану з російською агресією в Україні. Путін таким чином може показати, що в нього залишилися друзі в ЄС.

За даними ЗМІ, графік та програму візиту Путіна планували в Москві, а не в Будапешті. Одним з пунктів візиту стало покладання вінків до Меморіалу радянським солдатам, при чому лише російські медіа будуть допущені до висвітлення цієї події.

«Для Москви важливо показати, що існують держави, уряди яких готові прийняти Росію. Символічно зустріч є більш важливою для РФ», – заявив історик Золтан Біро.

«Орбан опинився в дуже складній ситуації, адже те, що є вигідним в економічному плані, виявилось не таким хорошим в геополітичному сенсі», –  зазначив Чаба Той, директор аналітичного центру Republikon в Будапешті.

Як відомо, угорський прем’єр Орбан здобув популярність в 1989 році – будучи лідером студентського руху,  він у прямому ефірі закликав радянські війська покинути Угорщину, дозволивши країні уникнути «тупика» і прийняти її західне майбутнє. Тепер його вважають одним з найбільших «русофілів» серед європейських лідерів.

Крім того, напередодні візиту Путіна до Угорщини, ввечері 16 лютого, близько двох тисяч людей зібралися в центрі Будапешта, протестуючи проти «путінізації» їхньої країни. Протестувальники пройшли з транспарантами «Путіну – ні, Європі – так!».

«Придушення громадянських рухів, корупція та відгодівля олігархів показують, що ми наближаємося до російської моделі і віддаляємося від європейської», – пояснив організатор протесту Габор Ваго.

Читайте також: Протести в Будапешті: Народ проти "путінізації" Угорщини