Роман Ніцович: Стратегічна ціль “Газпрому” дотягнутись не стільки до Угорщини, скільки до Австрії та Італії

Світ
6 Липня 2021, 19:38

Сербська газова компанія "Srbijagas" заявила, що нарешті знайшла альтернативне джерело постачання блакитного палива окрім України. Директор з досліджень аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович у коментарі Тижню зазначив, що для Угорщини вигода з цього під’єднання залишає питання, адже здебільшого це рішення прийняли задля виключення України із ланцюжка постачання газу в регіон.

Російський газ в основному надходить українським коридором, пояснює Роман Ніцович, тому для РФ важливо розвивати не тільки “Північний потік-2” і обходити Україну в поставках не лише до Центральної Європи, але й обходити її з Півдня. 

Спеціаліст зазначив, що “Балканський потік” не є окремим газопроводом. Це певна частина інфраструктури, яка створюється на Балканах як продовження “Турецького потоку”, російського проєкту. Таким чином росіяни хочуть показати, що все більше і більше країн підключається до цього маршруту і намагаються виправдати його доцільність, в тому числі й економічну. 

За словами експерта, поки дуже складно прогнозувати наскільки вигідними для Угорщини будуть поставки газу цим транзитом, адже він має довше логістичне плече, ніж український транспортний коридор. 

“Але ми знаємо і той факт, що в росіян ціна газу часто є політичною і, можливо, є якісь ексклюзивні умови, які запропонують у зв'язку з такими поставками”, – відмітив Роман Ніцович. 

Читайте також: Газогони в обхід України: активні, закриті та реанімовані

Зацікавленість Угорщини у “Балканському потоці” може полягати у  певних особливостях відносин країни з РФ. Однак, за словами спеціаліста, “насправді стратегічна ціль “Газпрому” дотягнутись не стільки до Угорщини, скільки до Австрії та Італії, оскільки ці ринки є досить бажаними для корпорації”. 

Директор зазначив, що минулого року генеральний директор ТОВ "Оператор ГТС України" Сергій Макогон оцінював втрати для України від “Турецького потоку” на рівні 450 млн доларів як дохід, який ми можемо недоотримати на транспортуванні газу в південному напрямку. 

“Задача стоїть тепер так, щоб використати ті вільні потужності, які у нас є в цьому напрямку для того, щоб були інші замовники та інші маршрути транспортування газу, наприклад реверс через трансбалканський газопровід”, – пояснює експерт. Йдеться про оптимізацію роботи газотранспортної системи під зміну транзитних потоків, яка відбувається, та залучення нових замовників, послуг транспортування для того, щоб утримувати на належному рівні українську газову інфраструктуру.