Родзинки Дніпропетровська

ut.net.ua
15 Лютого 2008, 00:00

 Дніпропетровьск

КБ «Південне»
Разом із заводом «Південмаш» зробило Дніпропетровськ космічною столицею України і СРСР. Хоча започатковували завод як автомобілебудівний. 
Дніпровська набережна
Найдовша набережна у Європі. Тягнеться вздовж правого берега Дніпра понад 23 км. 
Проспект Карла Маркса
Візитівка міста. До 1923 року – вулиця Катерининська. Бульвар з трамвайною лінією прямо попід деревами білої акації. 
Монастирський острів
У документах міськради досі називається Комсомольським. Свою неофіційну назву отримав від церковної легенди про те, що на острові посеред Дніпра відпочивав апостол Андрій Первозванний. 
Метро
Претендує на занесення до книги рекордів Гіннесу як найкоротше у світі – 6 станцій із загальною довжиною маршруту 7,8 км. Наразі найкоротшим вважається метро в ізраїльській Хайфі (теж 6 станцій), але його збираються закрити. 
МерефоХерсонський залізничний міст
Диво інженерної думки початку ХХ ст.: 35 залізобетонних арок і 2 металеві прольоти по 52 метри кожен. Але головна «фішка» мосту, тому, що він повертає прямо посередині річки. 
Кодацька фортеця
Перший варіант польського укріплення знищили війська Хмельницького. Другий – козацький варіант фортеці – знищив вже Петро І. Зараз на місці Кодака – аеропорт «Дніпропетровськ» і старовинне поселення Старі Кодаки. 
«Кільчень»
Легендарне «живе пиво місцевого розливу». Варять його у одній із маленьких броварень і продають без реклами. Пиво зберігає свіжість усього тиждень. Фірмова пляшечка «Кільчені» – один із найпопулярніших сувенірів із Дніпра. 
Керносівський ідол
Перша порнографічна пам’ятка українського мистецтва. Подивитися можна в Дніпропетровському історичному музеї. Різьблена «баба» вагою з тонну, датована ІІІ тисячоліттям до Різдва Христова. Камінь розписаний з усіх боків найрізноманітнішими малюнками, серед яких найвідомішими є зображення полювання і сексуальна сцена. 
Кафе «Золота рибка»
Належить доньці та племінниці Юлії Тимошенко. Славиться дуже низькими цінами.

Дніпропетровська область
Метротрамвай у Кривому Розі
Хоча офіційно підземний транспорт називається швидкісним трамваєм, над павільйонами усіх 11 станцій красується літера «М». Має два маршрути загальною довжиною 18 км. Кривий Ріг є одним із найдовших міст у Європі – 126 км у довжину і всього 46 у ширину.
«Криворіжсталь»
Найбільший металургійний комбінат, зведений у 1930-ті роки минулого століття. У 2005 році продано індійській компанії Mittal Steel за рекордну для українського процесу приватизації суму – 24,2 млрд грн.
Жовті Води
Під Жовтими Водами почалася визвольна війна Богдана Хмельницького в 1648 році і атомна енергетика України в 1950-х роках. Східний гірничо-збагачувальний комбінат вже понад півстоліття добуває уранову руду.
Нікополь
Центр чорної та кольорової металургії, а також видобутку марганцевих руд. Окрім цього, відомий похованням «нереєстрового» запоріжського отамана Івана Сірка (с. Капуліска – 10 км від Нікополя). Щоправда, Сірка поховано без голови – його череп у Дніпропетровському історичному музеї.
Бюст Брєжнєва у Дніпродзержинську
Єдине в Україні вшанування пам’яті першого секретаря ЦК КПРС. Дніпродзержинськ може похвалитися неофіційним титулом «найбруднішого міста» України – за даними Центральної геофізичної обсерваторії, індекс забруднення повітря шкідливими викидами тут сягає 17,2 (в середньому по країні – 8,1, по Києву – 6,9).