Роджер Л. Клутьє: «Ми перебуваємо на початку довгої та плідної подорожі, що дасть нам змогу розбудувати спроможність і взаємосумісність між Україною й НАТО»

Світ
9 Квітня 2021, 09:55

Якою була мета вашого нещодавнього візиту в Україну?

 

— Я відвідав Україну, щоб поглибити партнерські відносини між Об’єднаним командуванням сухопутних військ НАТО (LANDCOM) і Сухопутними військами Збройних Сил України (СВ ЗСУ). Ми розпочали цю військову частину відносин у 2018 році, коли було підписано лист про співпрацю між моєю штабквартирою та ЗСУ. Як командувач сухопутних військ НАТО я відповідаю за забезпечення бойової готовності об’єднаних сухопутних військ Альянсу, що передбачає зокрема і співпрацю з партнерськими країнами, наприклад з Україною. Отже, для забезпечення бойової готовності я маю отримувати інформацію про стан справ у підрозділах не лише країн-членів, а й країн-партнерів на кшталт Украї­ни. До того ж ваша держава є однією з шести, хто має статус партнера НАТО з розширеними можливостями (NATO Enhanced Opportunity Partners, EOP). Це означає, що Україна отримала розширений доступ до програм взаємосумісності та навчань, а також передбачає більший обмін інформацією, зокрема щодо набутого досвіду. Як ми всі знаємо, з огляду на те, що Росія продовжує своє позерство на східному фланзі Альянсу, мати таких сильних партнерів, як Україна, стає дедалі важливіше.

 

Чи можете детальніше розповісти про історію партнерства між LANDCOM та Україною?

— LANDCOM підписав лист про співпрацю із ЗСУ у вересні 2018 року. Цей документ створив правові рамки для подальшого партнерства між командуванням і СВ ЗСУ. LANDCOM, моя штабквартира, відіграє провідну роль у стандартизації сухопутних військ Альянсу, а також країн-партнерів. Ми беремо участь у програмі, яку називаємо Концепція операційних спроможностей (Operational Capabilities Concept, OCC). У її рамках уже відбулося кілька заходів з Україною. У 2019 році LANDCOM направив групу оцінки OCC на навчання «Репід Трайдент-2019». Під час цих навчань ми здійснили оцінку української роти військ радіаційного, хімічного та біологічного (РХБ) захисту, інженерної роти та взводу військової служби правопорядку. Того самого року направили спеціальну команду й організували тренування з логістики з українськими Сухопутними військами. А нещодавно розпочали дуже тісне партнерство з підрозділом статегічних комунікацій апарату Головнокомандувача ЗСУ, разом працювали над створенням нашого журналу Land Power, який використали як стратегічну платформу, що показала Україну як партнера НАТО. Також до нашого відділу цивільно-військового співробітництва відряджено українського офіцера. Між LANDCOM та Україною відбувається багато активностей. І я бачу, що з часом усе стає тільки краще.

 

Читайте також: Світові ЗМІ про ескалацію на кордоні: Москва хоче залякати не стільки Україну, скільки «партнерів» в ЄС

 

Якими ви бачите перспективи розвитку відносин з Україною?

— У LANDCOM ми плануємо й далі поглиблювати нашу співпрацю, щоб розвивати взаємосумісність з українськими Сухопутними військами. Нам надзвичайно цікаво побачити, що буде в майбутньому. Ці відносини розвиватимуться, бо колективна безпека важлива і для НАТО, і для України. Ми плануємо організувати переговори між нашими штабами наприкінці червня або в липні, наразі узгоджуємо деталі цієї зустрічі. Я запросив командувача СВ ЗСУ генерал-полковника Олександра Сирського взяти участь у майбутній конференції, яку плануємо у Стамбулі. Він поділиться досвідом, набутим українськими Сухопутними військами за останні роки. Тому вважаю, що ці відносини лише зміцнюються та зростають.

 

 

Яке ваше особисте враження щодо нинішнього рівня підготовки, екіпірування, готовності та взаємосумісності СВ ЗСУ?

— Що ж, за час мого візиту я багато дізнався й певен, що діз­наюся ще більше, коли ми й далі посилюватимемо наші відносини. Мене вразили професіоналізм, дисципліна та мотивація, які я побачив у СВ ЗСУ. Якщо подивитися на події лише кількарічної давнини, то думаю, що Україні вдалося пройти довгий шлях за дуже короткий проміжок часу. Я відчуваю серйозність намірів мого друга генерал-полковника Олександра Сирського й серйозність, із якою він ставиться до співпраці з LANDCOM і НАТО загалом.

До того ж так вважаю не лише я. Хочу поділитися з вами однією історією. Під час свого перебування в Києві я розговорився з молодою українкою, яка працювала офіціанткою в готелі, де зупинилася наша делегація. Вона пригадувала, що було на вулицях Києва лише кілька років тому. І під час нашої розмови висловила одну, на мій погляд, надзвичайно глибоку думку. На моє запитання, що її найбільше лякає, вона відповіла: «Мене найбільше лякає те, що нинішня ненормальна війна в Україні стала нормою». А потім додала: «Однак якби ми тоді, у 2014-му, мали таку армію, як зараз, усе пішло би абсолютно інакше». І це багато про що свідчить. Люди у вашій країні бачать зміни в армії та Сухопутних військах. Саме тому ми тут. Моє завдання — допомогти СВ ЗСУ стати взаємосумісними з НАТО й розвинути спроможність здійснювати операції разом із сухопутними військами Альянсу, поки ми рухаємося вперед у наших відносинах. Ми визначили напрями, де нам потрібно зосередити більше уваги, і наразі маємо розробити план, як саме можемо допомогти Україні в цих питаннях. І звичайно, ми й далі тренуватимемося в тих напрямах, де ваша країна вже має успіхи, щоб допомогти підтримувати кваліфікацію. На завершення додам, що розповідь цієї дівчини нагадала мені, навіщо ми тут і чому НАТО важливе для України та її Сухопутних військ.

 

Читайте також: Нагадування про війну

 

Що ще треба зробити для покращення СВ ЗСУ?

— Я не обговорюватиму зараз специфічних речей, ми якраз працюємо над їх визначенням. Однак ми завжди тримаємо фокус на взаємосумісності, стандартизації, спроможності працювати разом. На нашій майбутній зустрічі у Стамбулі, куди приїде генерал-полковник Сирський, під час переговорів між штабами ми плануємо більше обговорити те, на чому мають зосередитися СВ ЗСУ, а також розробити певну дорожню карту на майбутнє. Тобто йдеться про справжній діалог, де ми разом визначаємо, у яких саме сферах, що їх ми всі вважаємо важливими, треба докласти більше зусиль.

 

Чи варто сподіватися на збільшення спільних активностей між LANDCOM та ЗСУ? Чи планує LANDCOM узяти участь в українських стратегічних командно-штабних навчаннях «Об’єднанні зусилля-2021»?

— Ми абсолютно точно організовуватимемо більше спільних заходів із СВ ЗСУ. Нині перебуваємо на початку довгої та плідної подорожі, яка дасть нам змогу розбудувати спроможність і взаємосумісність між Україною й НАТО. Коли справа доходить до цього, ми навчаємо та сертифікуємо СВ ЗСУ, а також забезпечуємо взаємодію України з НАТО, що дає Альянсу змогу залишатися пильним і готовим. Щодо питання про «Об’єднанні зусилля-2021», то наразі можу сказати, що ми розглядаємо всі можливості бути залученими до військових навчань у всьому Альянсі та країнах на зразок України. Раніше ми взяли участь у навчаннях «Репід Трайдент» і сподіваємося долучатися до них надалі. Ми також створили мобільні тренувальні групи (mobile training teams, MTTs), щоб допомогти вашим сухопутним військам розвити їхню спроможність. Щоб і далі розбудовувати спроможність та взаємосумісність, ми маємо залучатися якомога більше. Саме це я намагаюся зробити під час майбутніх переговорів наших штабів. Вони мають допомогти нам скласти наші подальші плани.

 

Ми часто чуємо про те, що ЗСУ багато чого навчилися від НАТО. Чи є щось, чого Альянс чи LANDCOM навчаються в українських військових?

— Це саме те, про що я просив генерал-полковника Сирського, коли запрошував його на майбутню конференцію у Стамбулі. Двічі на рік LANDCOM збирає різних командувачів сухопутних військ з усіх країн — членів НАТО, щоб обговорити актуальні виклики, засвоєний досвід і майбутні заходи для забезпечення оборони та стримування в інтересах Альянсу. Ми називаємо цей захід Конференцією командирів корпусу LANDCOM (LANDCOM Corps Commanders’ Conference, LC3). І я вважаю, що українська сторона може багато чим поділитися, надто коли йдеться про гібридну війну. Україна відчула це на собі й має великий досвід. Є також інші напрями, як-от інформаційна війна, що триває вже десятки років між Україною та її східним сусідом. Вважаю, що в цьому питанні Україна також має багато досвіду, яким може поділитися.

 

Читайте також: Інформаційний імунітет

 

Що НАТО робить для протидії сучасним загрозам Альянсу?

— Ми як Альянс відповідаємо за оборону та стримування з усіх напрямів. Це те, що називається бойовою готовністю. Ми дивимося на 360 градусів. Я не готовий обговорювати конкретні аспекти нашої роботи на тактичному рівні, необхідні для того, щоб адаптуватися до викликів у середовищі сучасних загроз. Утім, маю зазначити, що сильний союз пристосовується до сучасних ризиків і це саме те, що НАТО робить в усіх сферах. Частиною цього процесу адаптації є перебування попереду викликів, особливо коли йдеться про впровадження новітніх технологій. Річ у тім, що інновації на кшталт штучного інтелекту, автономних систем озброєння, Big Data та біотехнологій змінюють сутність понять миру, кризи й конфлікту. У НАТО ми маємо бути попереду в усіх аспектах, пов’язаних із безпекою, що стосуються новітніх технологій. Звичайно, ми дуже уважно придивляємося до цих речей і водночас тримаємо руку на пульсі нинішніх і майбутніх викликів. І неодмінно готуємося до цих викликів як єдине ціле та розвиваємо власні способи захисту і протидії всім типам загроз нашому Альянсу. 

 

—————–

Генерал-лейтенант Роджер Л. Клутьє. Прийняв командування LANDCOM у серпні 2020 року. Раніше обіймав посаду командувача Африканської армії США (Південноєвропейської оперативної групи). У 1988 році був призваний до лав ЗС США як офіцер піхоти після закінчення Університету Сан-Дієго. Має ступінь бакалавра політичних наук і ступінь магістра міжнародних відносин. Обіймав командні посади, від роти до бригади, належав до керівництва військової бази й об’єднаного командування. Брав участь у кількох бойових операціях, зокрема «Свобода Іраку» та «Новий світанок» в Іраку, «Спільні зусилля» в Боснії і Герцеговині, а також «Справедлива справа» у Панамі.